Serce "praskiego MDM" odzyska dawny blask - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

19-02-2025

Serce „praskiego MDM” odzyska dawny blask

Zaprojektujemy przebudowę serca „praskiego MDM”, by znów stał się tętniącym życiem centralnym punktem osiedla Praga II – zgodnie z wizją jego twórców Jerzego Gieysztora i Jerzego Kumelowskiego. Chcemy, aby plac gen. Józefa Hallera był bezpieczny, wygodny i pełen zieleni. Właśnie ruszył przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej. Na oferty czekamy do końca marca tego roku.

Plac Hallera to centralne miejsce osiedla Praga II z lat 50., układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków. Dziś wciąż przyciąga mieszkańców dzięki lokalnym sklepom, usługom, zieleni i fontannie. Niestety, jego nawierzchnia jest w złym stanie. Na niektórych przejściach dla pieszych należy poprawić bezpieczeństwo – parkujące auta ograniczają widoczność, a kierowcy rozwijają zbyt dużą prędkość. Mieszkańcy zwracali na te problemy uwagę podczas konsultacji społecznych, które zostały przeprowadzone w 2016 roku w ramach projektu „Warszawskie Centra Lokalne” i stanowiły bazę do wypracowania pomysłów na przyszły wygląd placu.

Co się zmieni?

  • Pojawi się nowa, estetyczna nawierzchnia chodników i jezdni. Posadzimy jeszcze więcej zieleni.
  • Pętla autobusowa zajmująca dużą część placu zostanie przeniesiona na ul. Jagiellońską, w rejon Ronda Starzyńskiego. Skrzyżowanie z Jagiellońską zostanie w pełni przebudowane.
  • Odwrócimy kierunek ruchu na placu, co upłynni przejazd przez skrzyżowanie z ul. Jagiellońską.
  • Wprowadzimy rozwiązania uspokajające ruch, zwiększając bezpieczeństwo pieszych.
  • Poprawimy dostępność architektoniczną, aby plac był w pełni funkcjonalny dla wszystkich użytkowników.
  • Zbudujemy nową drogę dla rowerów i przejazdy rowerowe. Pojawi się więcej stojaków.
  • Budynek ekspedycji MZA zyska nową funkcję – zostanie przebudowany na pawilon usługowo-rozrywkowo-wypoczynkowy.

 

W związku z zabytkowym charakterem placu przebudowa musi przebiegać zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi. Zachowany zostanie kształt fontanny zlokalizowanej w centrum placu. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków dopuścił jedynie zmiany o charakterze odtworzeniowym w stosunku do jej stanu historycznego. Nie zezwolił także na zwężenia jezdni, aby nie naruszać pierwotnej kompozycji placu.

Wybrany w przetargu projektant będzie miał 24 miesiące na opracowanie dokumentacji projektowej. Rozpoczęcie prac budowlanych będzie możliwe najwcześniej w 2027 roku.

 

Plac Hallera z lotu ptaka.

Powered by Projectic.pl