Zarząd Dróg Miejskich

Menu główne

01-08-2019

Program „Sowa” coraz bliżej

Rozstrzygnęliśmy przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej na wymianę oświetlenia w ramach programu „Sowa”. W ciągu 2 lat program obejmie modernizację latarń na 13 ulicach.

Prace w ramach projektu mają być kompleksowe. W ciągu dwóch lat na 13 warszawskich ulicach chcemy wymienić kable, szafy zasilające, słupy i niemal 1000 opraw oświetleniowych. Budżet całego projektu to 12,5 mln zł. Większość tej kwoty (10,8 mln zł) pokryje długoterminowa pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na którą zgodziła się Rada Warszawy. Pożyczka zostanie wypłacona w dwóch transzach w 2020 roku i w 2021 roku, a jej spłata ma nastąpić w latach 2021-2026.

Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma ELPROJECT POLSKA z Warszawy, która za wykonanie dokumentacji projektowej otrzyma 306 207 zł brutto. Aktualnie trwają przygotowania do podpisania umowy. Po zakończeniu tego etapu wykonawca będzie miał czas na wykonanie zadania do połowy grudnia tego roku. Następnie będziemy mogli ogłosić postępowanie na wykonanie prac w terenie.

Celem programu „SOWA” jest zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Według obliczeń przebudowa oświetlenia 13 ulic wykonana w technologii LED przyniesie średnią oszczędność na poziomie 60%. Oznacza to roczne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej na poziomie ponad 335 tys. zł. Dodatkowo koszty naprawy i konserwacji nowoczesnych opraw są o wiele niższe, co oznacza, że inwestycja powinna zwrócić się na przestrzeni kilku lat.

Poniżej zamieszczamy tabelę z listą ulic i ich odcinków, które zyskają zmodernizowane oświetlenie.

Lp.UlicaOdcinek
1.Przy Agorze Kasprowicza - Marymoncka
2.JarzębskiegoBroniewskiego - Żeromskiego
3.LektykarskaPodleśna - Rudzka
4.KruczaAleje Jerozolimskie - Piękna
5.Trasa ŁazienkowskaWęzeł Wisłostrada (maszty - 20szt.)
6.Trasa ŁazienkowskaWęzeł Wał Miedzeszyński (maszty - 13szt.)
7.JagiellońskaMarcinkowskiego - al. Solidarności
8.StryjeńskichPłaskowickiej - Wąwozowa
9.Trocka, BorzymowskaWincentego - Radzymińska (z pętlą ZTM)
10.SosnkowskiegoKościuszki - Al. Jerozolimskie
11.SzczęśliwickaAl. Jerozolimskie - Dickensa
12.Sokratesa Wólczyńska - Kasprowicza
13.PłowieckaTrasa Siekierkowska - Czecha

Stopka

Powered by Projectic.pl