Po prostu 200 metrów
Dotychczasowe zasady były dość złożone. Od miejsca zamieszkania na terenie SPPN wyznaczany był okrąg o promieniu 150 metrów. Następnie od maksymalnie 8 parkometrów wewnątrz tego okręgu wyznaczało się kolejne, tym razem o promieniu 100 metrów każdy. Miejsca postojowe wchodzące w zakres każdego okręgu odchodzącego od danego parkomatu składały się ostatecznie na pakiet uprawnień konkretnego abonamentu rejonowego.
Według nowych zasad od miejsca zamieszkania wyznaczany jest jeden okrąg o promieniu 200 metrów. Abonament rejonowy będzie obowiązywał na wszystkich miejscach w SPPN, które zmieszczą się w tak nakreślonym zakresie.
Parkomaty tracą na znaczeniu
Odejście od logiki opartej na lokalizacji parkomatów ma też swoje drugie uzasadnienie. Coraz mniej kierowców płaci bilonem, coraz popularniejsze są aplikacje mobilne. W związku z tym ogólna liczba parkomatów w SPPN zmniejszy się jesienią z 2100 na 1900 mimo powiększenia strefy o nowe tereny na prawym brzegu Wisły.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że posiadacze abonamentów nie muszą przecież na obszarze ich obowiązywania korzystać z parkomatów. Jednocześnie stare reguły wymagały od nich znajomości ich lokalizacji. Ponadto aby wyrównać faktyczny zasięg abonamentów dla różnych adresów w systemie tworzonych było coraz więcej “parkomatów wirtualnych”. Były punktami na mapie używanymi tylko i wyłącznie na potrzeby określania zasięgu abonamentów rejonowych.
Docelowo zostaną całkowicie wygaszone wraz z utratą ważności ostatnich abonamentów wydanych na starych zasadach. Po naturalnym wygaśnięciu daty obowiązywania “starego” abonamentu od 1 października każdy nowy zostanie bowiem wydany już w oparciu o regułę 200 metrów.
Nowa strefa z nowymi zasadami
Zmiany wchodzą w życie od 1 października 2024 r. Oznacza to, że osoby składające wnioski o abonamenty parkingowe na Kamionku lub Saskiej Kępie otrzymają je już według nowych zasad. Przypominamy, że SPPN na tych obszarach rusza 4 listopada, a o abonamenty można wnioskować od 5 października.
Cena abonamentu nie uległa zmianie i wciąż wynosi symboliczne 30 zł roczne. Jednocześnie do wyboru cały czas dostępny jest również abonament obszarowy, którego zasięg jest zdecydowanie większy. Jego cena również nie uległa zmianie i wynosi 600 zł rocznie.
Można wymienić, ale nie trzeba
Wszystkie dotychczasowe abonamenty zachowują oczywiście swoją ważność. Nie ma obowiązku ich zwracania lub wymiany. Jednocześnie jest jednak taka możliwość. Zmiana danych w abonamencie jest możliwa: w każdym czynnym POP ZTM, drogą mailową (pod adresem kancelaria@zdm.waw.pl) lub kierując pismo do ZDM.
Wymiana abonamentu odbywa się bez dodatkowych opłat, z zachowaniem terminu ważności dotychczasowego. Zaktualizowany abonament aktywowany jest natychmiast, a poprzedni automatycznie zamykany.
AKTUALIZACJA
Ten artykuł został pierwotnie opublikowany w sierpniu 2024 r. (głosowanie Rady Warszawy nad zmianami w abonamentach) i następnie zaktualizowany o nowe istotne informacje 1 października.