Przebudowa Marszałkowskiej. Znaleziska archeologiczne przy pl. Żelaznej Bramy - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

25-07-2023

Przebudowa Marszałkowskiej. Znaleziska archeologiczne przy pl. Żelaznej Bramy

Pozornie zwyczajne remonty drogowe pozwalają nam odkryć historię miasta na nowo, a to za sprawą nieoczekiwanych artefaktów wykopanych spod ziemi. W trakcie prac na ul. Marszałkowskiej w ramach Nowego Centrum Warszawy zostały odkryte pozostałości przedwojennej kamienicy.

Znaleziska archeologiczne przy pl. Żelaznej Bramy. Fundamenty przedwojennych kamienic

Chodzi o budynek, który mieścił się pod adresem pl. Żelaznej Bramy 2. Obecnie pracują tam archeolodzy. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków podejmie decyzję co do rozbiórki lub zasypania obiektu. Nieco dalej, na południe, odkopaliśmy pozostałości kamienicy pl. Żelaznej Bramy 1, a przy ul. Elektoralnej – dawną oficynę pałacu Błękitnego.

Odkrycia chwilowo wstrzymują jedynie zaplanowane na ten moment prace w zakresie kanalizacji, natomiast plac budowy jest na tyle duży, że wykonawca, do czasu przebadania znalezisk, cały czas działa w innym miejscu.

Takie odkrycia to typowa sytuacja w czasie remontów w centrum Warszawy, m.in. dlatego, wykonując takie prace, korzystamy z opieki archeologicznej. Piwnice przedwojennych kamienic odkryto także m.in. na placu Pięciu Rogów, w centralnej części inwestycji. Zawsze w takiej sytuacji obiekt przechodzi badania archeologiczne, których celem jest inwentaryzacja i kompleksowa dokumentacja odkrytego zabytku. Ma to znaczenie nie tylko ze względu na aspekt ochrony konserwatorskiej, ale także z naukowo-badawczego punktu widzenia. Przebudowa drogi jest przeważnie jedyną okazją, żeby przyjrzeć się pozostałościom dawnych czasów.

Przed dwoma miesiącami na placu Trzech Krzyży archeolodzy dotarli do niezwykłych śladów z XVIII wieku. Znalezione zostały między innymi resztki kości, stare monety, materiał ceramiczny wskazujące na resztki dawnego targowiska.

Znaleziska archeologiczne przy pl. Żelaznej Bramy. Fundamenty przedwojennych kamienic

Znaleziska archeologiczne przy pl. Żelaznej Bramy. Fundamenty przedwojennych kamienic

Czy wiesz, że…

W miejskim portalu mapowym mapa.um.warszawa.pl dostępna jest m.in. warstwa „Warszawa historyczna” zawierająca stare zdjęcia lotnicze oraz mapy stolicy pochodzące nawet sprzed kilku stuleci!

Pozostałości zabudowań w rejonie obecnego placu Żelaznej Bramy widać chociażby na zdjęciach z 1945 roku czy też 1935 roku. Dawne zabudowania są też zaznaczone na mapach pochodzących jeszcze z czasów carskich.

Powered by Projectic.pl