Przebudowa ronda Dmowskiego. Wloty Marszałkowskiej zaasfaltowane - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

22-11-2021

Przebudowa ronda Dmowskiego. Wloty Marszałkowskiej zaasfaltowane

W miniony weekend wymieniliśmy nawierzchnię wlotów ul. Marszałkowskiej do ronda Dmowskiego. To element dużej inwestycji, która polega na poprawie dostępności poprzez m.in. wyznaczenie czterech naziemnych przejść dla pieszych.

Frezowanie starego asfaltu i układanie nowego przeprowadziliśmy na ok. 150-metrowych odcinkach ul. Marszałkowskiej od ronda w kierunkach północnych i południowym. Aby możliwe stało się ponowne puszczenie ruchu, na obu wymalowaliśmy oznakowanie poziome. Na razie cienką warstwą farby, a to ze względu na niesprzyjającą pogodę. Do malowania grubowarstwowego przystąpimy, gdy nie będzie przeszkadzać wilgoć. Wtedy widoczne staną się nowo tworzone naziemne przejścia dla pieszych.

 

Poprawiamy dostępność

Właśnie zebry są jednym z najważniejszych elementów całej inwestycji. Są wyznaczane w czterech lokalizacjach:

  • przez ul. Marszałkowską po północnej stronie, przy ul. Widok. Powstanie tu także przejazd rowerowy i odcinek drogi rowerowej do ul. Widok (z kontraruchem rowerowym), a z drugiej strony rowerowe połączenie do ul. Poznańskiej;
  • przez Al. Jerozolimskie po zachodniej stronie, na wysokości ul. Poznańskiej. Tu także powstanie przejazd rowerowy prowadzący w ul. Poznańską (z kontraruchem rowerowym);
  • przez ul. Marszałkowską po południowej stronie, na wysokości ul. Nowogrodzkiej, z kolejnym przejazdem rowerowym wzdłuż ul. Nowogrodzkiej (z kontraruchem rowerowym);
  • przez Al. Jerozolimskie po wschodniej stronie, na wysokości ul. Parkingowej.

Dzięki tym zmianom osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy i opiekunowie z maluchami w wózkach wygodnie i bezpiecznie przedostaną się na drugą stronę jezdni, a pasażerowie nie będą musieli schodzić do podziemi, by wydostać się z przystanku. Miejsce to stanie się bardziej dostępne niż obecnie.

Wszystkie przejścia dla pieszych poprowadzą na przedłużone i poszerzone przystanki tramwajowe. Wejście na perony ułatwią pasażerom łagodne rampy.

Prace brukarskie w Al. Jerozolimskich

Obecnie prace na rondzie Dmowskiego i w jego rejonie koncentrują się przede wszystkim na wlotach Al. Jerozolimskich. Wiążą się z m.in. z wymianą krawężników, poszerzaniem i wydłużaniem peronów przystanków tramwajowych, a także remontem chodników. Takie roboty we wrześniu i październiku prowadziliśmy na wlotach ul. Marszałkowskiej. Domknęliśmy je właśnie w miniony weekend, układając nową nawierzchnię na dojazdach i wyjazdach z ronda.

Powered by Projectic.pl