Przebudowa sygnalizacji w ciągu Al. Jerozolimskich. Zgłosiły się cztery firmy - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

26-03-2021

Przebudowa sygnalizacji w ciągu Al. Jerozolimskich. Zgłosiły się cztery firmy

Otworzyliśmy oferty w przetargu na modernizację sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i ul. Ryżowej. Nadesłały je cztery firmy chętne do wykonania inwestycji. Dzięki niej wzrośnie bezpieczeństwo w miejscu, w którym w ostatnich sześciu latach doszło do kilkunastu wypadków.

Obecna sygnalizacja na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i ul. Ryżowej jest już w bardzo złym stanie technicznym. Jest też przestarzała – nie działa w systemie akomodacyjnym, co oznacza stały cykl świateł przez cały czas niezależnie od tego, czy np. pieszy chce przejść na drugą stronę drogi, czy nie. To wpływa na poziom bezpieczeństwa. W tym miejscu w latach 2015-2020 wydarzyło się 15 wypadków (wśród nich trzy śmiertelne) oraz 5 kolizji. Aż 12 zdarzeń spowodowanych było nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu.

Do poprawy funkcjonowania sygnalizacji na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i ul. Ryżowej wykonaliśmy kolejny krok. 26 marca otworzyliśmy oferty w przetargu na realizację inwestycji. Zgłosiły się cztery firmy zainteresowane podjęciem prac. To AWE (zaproponowała 1 mln 906 tys. zł brutto), Podkowa (1 mln 803 tys. zł brutto), Rokom (858 tys. zł brutto) i Traffic Polska (2 mln 96 tys. zł brutto). Analizę ofert już rozpoczęliśmy – liczymy, że wykonawcę wybierzemy jeszcze wiosną.

Nowe światła zostaną wyposażone w akustyczne naprowadzanie, co pozwoli na łatwiejsze przekroczenie jezdni osobom niewidomym i niedowidzącym, a także w automatyczne wykrywanie pojazdów oraz detekcję pieszych. Sygnalizacja będzie więc pracować akomodacyjnie – zielone światło dla samochodów zgaśnie tylko w przypadku zbliżenia się przechodnia do jezdni. Dzięki temu ruch stanie się płynniejszy. Aby kierowcy nie stracili zyskanego czasu, sygnalizacja zostanie skoordynowana z tymi na skrzyżowaniach Al. Jerozolimskich z ulicami Starodęby i Bodycha.

 

Więcej przejść z sygnalizacją

W 2021 r. mamy w planach więcej „sygnalizacyjnych” inwestycji. Przebudowę przejdą światła na skrzyżowaniu al. Komisji Edukacji Narodowej z ulicami Surowieckiego i Bartoka, a także te na skrzyżowaniu al. Wilanowskiej i ul. Kosiarzy, aby objęły przedłużaną i niebawem włączoną do tej „krzyżówki” ul. Sarmacką. Z kolei nowe sygnalizacje staną głównie na dużych, ruchliwych arteriach o dwóch pasach ruchu – na liście są m.in. przejścia przez Marszałkowską (przy Senatorskiej), al. Krakowską (przy Tapicerskiej), Kondratowicza (przy Blokowej) oraz I. Gandhi (przy Hirszfelda i Teligi). Sygnalizacja ma stanąć u zbiegu ulic Lazurowej i Dywizjonu 303.

Powered by Projectic.pl