Ulica Złota jest jedną ze starszych ulic stolicy – wytyczono ją pod koniec XVIII wieku. Przed II wojną światową prowadziła nieprzerwanie od zbiegu ulic Jasnej, Zgody i Przeskok, do skrzyżowania z ulicami Żelazną i Twardą. Stały przy niej kamienice z luksusowymi sklepami, ale także kilka fabryk.
Po wojnie, w związku z budową Pałacu Kultury i Nauki, ciągłość ulicy została przerwana i dzisiaj składa się ona z dwóch niepołączonych ze sobą odcinków. Zachodnia część ulicy została dodatkowo przecięta arterią planowaną jeszcze przed wojną, a wybudowaną w latach 1955-59. Od 1990 r. nosi ona nazwę alei Jana Pawła II.
Kostka została zdemontowana i zabezpieczona na terenie budowy. W związku z brakiem możliwości wykorzystania całego odnalezionego materiału w miejscu odkrycia, miasto podejmie próbę skorygowania przyjętego projektu przebudowy al. Jana Pawła II i użycia części kostki jako świadka historii. W zależności od ilości odsłoniętej kostki i jej stanu technicznego, możliwe będzie jej ewentualne wykorzystanie do odtworzenia czy uzupełnienia nawierzchni brukowej innych ulic czy placów w Warszawie.
Brukowane ulice pod ochroną
Od 2017 r. ponad 60 warszawskich ulic wykładanych „kocimi łbami” lub kostką bazaltową jest chroniona przez ujęcie w gminnej ewidencji zabytków. Tam, gdzie zachowanie bruku na całej długości ulicy jest niemożliwe, konserwator zaleca inne rozwiązania – podobnie jak w przypadku kostki z ul. Złotej.