Przedwojenny bruk na ul. Złotej - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

01-06-2020

Przedwojenny bruk na ul. Złotej

Podczas trwającej przebudowy al. Jana Pawła II na jej styku z ul. Złotą, została odsłonięta bazaltowa, przedwojenna kostka, stanowiąca dawną nawierzchnię ulicy. Znajdowała się pod asfaltem położonym po wojnie na jezdni.

Przedwojenny bruk na ul. Złotej odsłonięty po zdjęciu asfaltu.

Ulica Złota jest jedną ze starszych ulic stolicy – wytyczono ją pod koniec XVIII wieku. Przed II wojną światową prowadziła nieprzerwanie od zbiegu ulic Jasnej, Zgody i Przeskok, do skrzyżowania z ulicami Żelazną i Twardą. Stały przy niej kamienice z luksusowymi sklepami, ale także kilka fabryk.

Po wojnie, w związku z budową Pałacu Kultury i Nauki, ciągłość ulicy została przerwana i dzisiaj składa się ona z dwóch niepołączonych ze sobą odcinków. Zachodnia część ulicy została dodatkowo przecięta arterią planowaną jeszcze przed wojną, a wybudowaną w latach 1955-59. Od 1990 r. nosi ona nazwę alei Jana Pawła II.

Kostka została zdemontowana i zabezpieczona na terenie budowy. W związku z brakiem możliwości wykorzystania całego odnalezionego materiału w miejscu odkrycia, miasto podejmie próbę skorygowania przyjętego projektu przebudowy al. Jana Pawła II i użycia części kostki jako świadka historii. W zależności od ilości odsłoniętej kostki i jej stanu technicznego, możliwe będzie jej ewentualne wykorzystanie do odtworzenia czy uzupełnienia nawierzchni brukowej innych ulic czy placów w Warszawie.

Brukowane ulice pod ochroną

Od 2017 r. ponad 60 warszawskich ulic wykładanych „kocimi łbami” lub kostką bazaltową jest chroniona przez ujęcie w gminnej ewidencji zabytków. Tam, gdzie zachowanie bruku na całej długości ulicy jest niemożliwe, konserwator zaleca inne rozwiązania – podobnie jak w przypadku kostki z ul. Złotej.

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl