Przekładka na Sokratesa. Ruch w jedną stronę, roboty na jezdni północno-wschodniej - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

02-12-2021

Przekładka na Sokratesa. Ruch w jedną stronę, roboty na jezdni północno-wschodniej

Przebudowa bielańskiej ul. Sokratesa wkroczyła w kolejny etap. W czwartek, 2 grudnia, zakończyło się asfaltowanie południowo-wschodniej jezdni, a puszczony nią ruch odbywa się docelowo tylko w jednym kierunku - w stronę ul. Kasprowicza. Roboty przeniosły się na jezdnię północno-zachodnią.

Układanie warstwy ścieralnej asfaltu na jezdni południowo-wschodniej zakończyło się minionej nocy. Ostatnie prace wiązały się z malowaniem oznakowania poziomego, które niebawem zostanie sfinalizowane utworzeniem trzech niebieskich kopert. Nie przeszkodzą w tym samochody, które już jeżdżą po świeżo przebudowanej połowie ul. Sokratesa.

Ruch odbywa się tylko w jednym kierunku – od ul. Wólczyńskiej w stronę ul. Kasprowicza. Niemożliwe było utrzymanie relacji w przeciwną stronę, bo jezdnia południowo-wschodnia zyskała docelowy kształt i nie zmieściłyby się na niej dwa pasy. Dlatego ci, którzy od strony ul. Przy Agorze chcą dojechać do ul. Wólczyńskiej lub odwrotnie, muszą kierować się objazdami: ul. Nocznickiego lub al. Reymonta.

Ronda i krawężniki

Roboty przeniosły się na jezdnię północno-zachodnią. Na razie wiążą się z układaniem krawężników w miejscach, gdzie będą pasy dzielące jezdnię – przed wlotami osiedlowych ulic. Następnie zostaną dokończone wybudowane obecnie do połowy ronda, które zastąpią tradycyjne skrzyżowania z ulicami Petöfiego i Kaliszówka. Zacznie się także rozbieranie krawężników po stronie północno-wschodniej pod odpowiednie wyprofilowanie tej części jezdni.

Zgodnie z obecną, czasową organizacją ruchu, z ulic Kaliszówka i Cienkiej nie wjedzie się na ul. Sokratesa. Dojazd nimi do posesji możliwy jest tylko od strony ul. Nocznickiego. Utrzymany za to został wyjazd z posesji przylegających do remontowanej jezdni – jest on możliwy przez plac budowy na nową jezdnię, w stronę ul. Kasprowicza. Wyjazd z posesji ul. Sokratesa 5 odbywa się wyłącznie w prawo, z obowiązkiem zawrotki po ok. 60 m na nową jezdnię (wjazd na wysokości nowego ronda).

 

Sokratesa w nowej odsłonie

Po zakończeniu prac ul. Sokratesa zmieni się nie do poznania. Stanie się przede wszystkim bezpieczna i wygodna. Wszystkie istniejące przejścia dla pieszych przez ul. Sokratesa będą skrócone i zabezpieczone azylem. Powstanie też nowe przejście na wysokości budynku nr 13.

Mieszkańcy zyskają szerszy chodnik po północno-zachodniej stronie, gdzie koncentrują się wszystkie sklepy i punkty usługowe. Dziś chodzi się tam wąskim chodnikiem, obok którego bez żadnej separacji przebiega równie wąska droga rowerowa. Po zmianach chodnik zostanie dwukrotnie poszerzony, a droga rowerowa powstanie bliżej jezdni i będzie oddzielona od pieszych pasem zieleni.

Ul. Sokratesa się zazieleni. Do obecnych drzew dołączą kolejne w towarzystwie licznych nowych krzewów. Powstaną także ogrody deszczowe.

Zmiany już uzupełniła modernizacja oświetlenia. Po zmroku jasność zapewniają ledowe lampy, które zawisły na nowych, stalowych latarniach. Na większości zamontowaliśmy oprawy skierowane na jezdnię i na chodnik – w sumie 140 LED-ów. Modernizacja oświetlenia została przeprowadzona z programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne”. Realizując go wymieniliśmy latarnie i lampy na 13 warszawskich ulicach.

Organizacja ruchu od 2 grudnia:

Powered by Projectic.pl