Przestrzeń dla natury w sercu miasta: jak zadbamy o drzewa na placu Centralnym - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

29-10-2024

Przestrzeń dla natury w sercu miasta: jak zadbamy o drzewa na placu Centralnym

W miastach, gdzie przestrzeń jest ograniczona, a warunki dla roślinności trudne, niezbędne staje się stosowanie innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają zieleni na rozwój. Na powstającym właśnie placu Centralnym montujemy cele antykompresyjne, które mają na celu ochronę korzeni drzew przed uciskiem.

cele antykompresyjne na placu Centralnym

Podbudowy, twarde nawierzchnie oraz ograniczona przez podziemne instalacje przestrzeń mogą poważnie utrudnić rozrost korzeni drzewa. Cele antykompresyjne to specjalne struktury, które tworzą podziemny „ruszt”. Dzięki nim, płyty chodnikowe i inne utwardzone powierzchnie nie wywierają nacisku na korzenie drzew, co sprzyja ich swobodnemu rozwojowi.

Na system antykompresyjny składa się wiele elementów, które współgrając, umożliwiają drzewom harmonijny wzrost. Oprócz membrany zapobiegającej kompresji są to między innymi: moduł kierunkujący korzenie, elementy stabilizujące drzewo, system napowietrzający. Jedną z największych zalet zastosowania cel antykompresyjnych jest możliwość wypełnienia ich komórek specjalnym substratem dostosowanym do rodzaju sadzonego drzewa. Substrat zapewnia niezbędne drzewu składniki odżywcze.

Poprzez wykorzystanie systemu antykompresyjnego wydłużamy życie drzew. Pozytywny rezultat zastosowania takiego rozwiązania można zaobserwować na placu Pięciu Rogów, gdzie posadzone przez nas klony polne w ciągu zaledwie dwóch lat rozrosły się w zdrowe i piękne drzewa.

Czy wiesz, że…

Więcej aktualności o powstającym placu Centralnym można przeczytać na stronie inwestycji.

Zielono-niebieska infrastruktura na placu Centralnym

Zainstalujemy na placu Centralnym podziemną sieć rurociągów, która będzie dostarczać wodę do drzew. System perforowanych rur otoczy bryłę korzeniową, a każda z rur wlewowych zostanie wyposażona w adaptery do automatycznego nawadniania. Pod powierzchnią placu umieściliśmy cztery zbiorniki retencyjne, których celem jest zbieranie wody opadowej. To rozwiązanie jest szczególnie ważne w obliczu zmian klimatycznych, które prowadzą do intensywnych opadów deszczu oraz okresów suszy.

Nasze zbiorniki będą pełnić dwie funkcje: ich zadaniem jest chronić centrum Warszawy przed powodziami, a także być źródłem wody dla roślinności, która ozdobi plac. Jak zaznaczyliśmy wcześniej, do nowo posadzonej zieleni doprowadzimy system automatycznego nawadniania, który w pierwszej kolejności będzie korzystać z wody pochodzącej ze zbiorników retencyjnych.

W stronę biologicznej równowagi

Dzięki zastosowaniu opisanych rozwiązań, drzewa i pozostałe rośliny posadzone na placu Centralnym będą nie tylko rosły w lepszych warunkach, ale przyczynią się także do wzrostu bioróżnorodności w śródmieściu. Wraz z rozwijającym się drzewostanem pojawią się również miejsca schronienia dla ptaków i owadów. To oznacza, że przestrzeń ta nie tylko stanie się bardziej estetyczna i przyjazna dla ludzi, ale także odgrywać będzie istotną rolę w zachowaniu miejskiej równowagi ekologicznej.

Powered by Projectic.pl