Przystanki na placu Na Rozdrożu wracają odmienione - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

10-04-2024

Przystanki na placu Na Rozdrożu wracają odmienione

Za nami kolejny kamień milowy tej przebudowy. Pasażerki i pasażerowie Warszawskiego Transportu Publicznego mają do dyspozycji poszerzone i estetyczne przystanki autobusowe, na które prowadzą nowe schody. Cały czas pracujemy nad pozostałymi elementami tej inwestycji, w tym nad dwoma windami.

Autobus na przystanku na pl. Na Rozdrożu.

Od środy 10 kwietnia, na swoje stałe miejsce wróciły dwa przystanki autobusowe w ciągu Trasy Łazienkowskiej – plac Na Rozdrożu 05 i 06. Przywrócenie przystanków, z których korzysta aż 13 linii autobusowych (dziennych i nocnych), wynika z postępów w przebudowie samego placu. Wykonawca, firma Strabag Polska, udostępnił już pasażerom nowe schody, łączące dolny i górny poziom placu.

Lepsze schody

Dwie pary schodów zostały wybudowane od nowa, w miejscu starych, zardzewiałych konstrukcji, które zburzono. Mają antypoślizgową nawierzchnię oraz znaną ze stacji II linii metra podwójną poręcz, która ułatwia korzystanie z nich osobom o różnym wzroście. Bliżej wakacji wykonawca zgodnie z planem zburzy zaś trzecią parę schodów, w południowym skraju placu. Prowadzą one do pustej przestrzeni stanowiącej niewykorzystywaną od dekad rezerwę pod ewentualny przystanek autobusowy. Istniejące schody są w równie złym stanie co pozostałe, a jednocześnie ich odbudowa nie ma w tej chwili uzasadnienia.

 

Lepsze przystanki

Pasażerowie korzystają już z nowych peronów przystankowych. Są wygodniejsze – szersze i dłuższe. Mają też nawierzchnię z wysokiej jakości materiałów oraz oznaczenia przy krawędzi wykonane z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących. Przed remontem przystanki były niewiele szersze niż znajdujące się na nich wiaty, nawierzchnię stanowił pofalowany asfalt, a krawędź peronu była zaznaczona jedynie wymalowaną na żółto linią. Na każdy przystanku pojawiła się też dodatkowa wiata. Zwiększyliśmy też powierzchnię zielonych wysp na wschodnich krańcach obu przystanków. Trwa ich obsadzanie roślinami. Na jednej pojawiły się już pierwsze drzewa.

Cały czas pracujemy

Na przebudowę placu Na Rozdrożu składa się również budowa wind na oba przystanki, wyznaczenie nowych przejść naziemnych, przebudowa układu tras pieszych i rowerowych oraz zwiększenie ilości zieleni również na górnym poziomie.

Coraz wyraźniej widać docelowy kształt tej przestrzeni po wspomnianych zmianach. Firma Strabag jest w trakcie budowy i przebudowy tras rowerowych biegnących po obwodzie placu. Zburzone zostały zejścia do przejść podziemnych, które stały na przeszkodzie wyznaczenia przejść naziemnych. W ramach czasowej organizacji ruchu już na tym etapie funkcjonuje naziemnie przejście na wysokości alei Wyzwolenia. Kolejne takie przejście powstaje w rejonie ulicy Koszykowej.

 

Nowa nawierzchnia w wakacje

Jednym z ostatnich etapów prac będzie remont nawierzchni jezdni. Planujemy przeprowadzić go w wakacje. Bardzo ważna jest bowiem koordynacja z pracami przy budowie Tramwaju do Wilanowa oraz ograniczenie utrudnień do minimum. W tym samym duchu prowadzona była zresztą przebudowa przystanków autobusowych. Przez cały czas dostępne były tuż obok tymczasowe przystanki i oznakowane dojścia do nich.

Projekt organizacji ruchu

wersja zaktualizowana – wiosna 2024

plac Na Rozdrożu - SOR zaktualizowany ZDM 2024

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl