Remontowy standard - dbamy o detale - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

05-07-2018

Remontowy standard – dbamy o detale

Prowadząc nasze remonty, dbamy o detale. Rozwiązania kilka lat temu wprowadzane jako nowinki – np. doświetlenie przejść dla pieszych czy podniesione perony przystankowe – dziś są już standardem.

Zarząd Dróg Miejskich co roku realizuje dziesiątki dużych i setki mniejszych robót remontowych. chcemy, aby nie tylko zapewniały one odpowiednią jakość infrastruktury i bezpieczeństwo jej użytkowników. Wykorzystujemy te prace również po to, by poprawiać komfort korzystania z dróg i wprowadzać nowe rozwiązania. Wiele z nich stało się już standardem.

Doświetlenia przejść

Odpowiednie oświetlenie przejścia dla pieszych jest kluczowe dla bezpieczeństwa przechodniów. Kilka lat temu pilotażowo zastosowaliśmy specjalne oprawy oświetleniowe ustawione w rejonie przejścia. Świecą jaśniej i inną barwą niż pozostałe latarnie, dzięki czemu przejście i rejon dojścia do niego jest lepiej widoczne. To rozwiązanie się sprawdziło i dziś jest już standardem. Od 3 lat stosujemy je przy każdym remoncie oświetlenia.  Dzięki temu liczba doświetlonych przejść dla pieszych sięga obecnie 500.

Pasy prowadzące

Dużą wagę przywiązujemy do dostępności przestrzeni. W ZDM działa koordynator ds. dostępności a kilkudziesięciu naszych pracowników przeszło praktyczne szkolenia, siadając na wózku i poruszając się po ulicach. Pilotażowe rozwiązania zastosowane przy remoncie chodnika na ul. Dwernickiego (pasy prowadzące dla niewidomych, pola uwagi, podwyższone perony przystankowe ułatwiające wsiadanie do autobusu) zostały przetestowane przez osoby z ograniczoną mobilnością. Testy wypadły pozytywnie, a nowe rozwiązania są dziś standardem przy każdym remoncie chodnika. Obecnie już blisko 200 przystanków autobusowych jest wyposażonych w zaokrąglone krawężniki peronowe o wysokości 16 cm, dostosowanej do niskopodłogowych autobusów. Pasy prowadzące dla niewidomych powstały na kilkudziesięciu kilometrach wyremontowanych chodników.

Udogodnienia dla rowerów

Dbamy również o drobne, ale przydatne udogodnienia dla rowerzystów. W 2014 r. pilotażowo ustawiliśmy pierwsze podpórki rowerowe, dzięki którym nie trzeba zsiadać z siodełka czekając na zielone światło. Od tego czasu pojawiło się kilkadziesiąt podobnych urządzeń, są one montowane jako standard w ramach prowadzonych inwestycji rowerowych. Nowe trasy są też domyślnie wyposażane w stojaki rowerowe tam, gdzie rowerzysta ma potrzebę pozostawić jednoślad.

Ławki nowym standardem

Kolejnym elementem małej architektury, który staje się standardem przy prowadzonych pracach, są ławki. W ostatnim czasie nowe, wygodne siedziska ustawiliśmy wzdłuż ul. Świętokrzyskiej, w Al. Jerozolimskich i na Powsińskiej. W sumie 82 sztuki. Wkrótce kolejne pojawią się m.in. wzdłuż ul. Szaserów (59 sztuk), ciągu ulic Okopowa – Towarowa (53 sztuki), Powsińskiej (22 sztuki), Jagiellońskiej (15 sztuk) i „obwodnicy” Targówka, czyli ulic Ossowskiego, Myszkowskiej i Handlowej  (16 sztuk). Łącznie to ponad 160 nowych ławek. Dzięki nim nowe chodniki są wygodniejsze także dla osób starszych, które potrzebują odpoczynku. Ławki chcemy stawiać przy remontach kolejnych chodników jako standard.

Powered by Projectic.pl