Remonty chodników i doświetlenia. ZDM oceni ok. 200 projektów zgłoszonych w budżecie obywatelskim - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

05-02-2021

Remonty chodników i doświetlenia. ZDM oceni ok. 200 projektów zgłoszonych w budżecie obywatelskim

Mieszkańcy Warszawy zgłosili 2198 pomysłów w budżecie obywatelskim. 232 są ogólnomiejskie, a 1966 dotyczy dzielnic. Propozycji związanych z naszą dziedziną, czyli dotyczących infrastruktury drogowej i komunikacji, wpłynęło 546. Ocena zgłoszonych projektów potrwa do 4 maja.

Zgłaszanie pomysłów rozpoczęło się 1 grudnia 2020 r., a zakończyło o 25 stycznia o północy. Jak co roku, najwięcej z nich wpłynęło w ostatnich dniach i godzinach przed upłynięciem terminu. W sumie warszawianki i warszawiacy nadesłali 2198 propozycji – 2044 drogą elektroniczną, a 154 w formie papierowej. Formalne przyjęcie, zliczenie i umieszczenie do wglądu tych drugich właśnie się zakończyło.

Projekty można było zgłaszać w 9 kategoriach: edukacja, komunikacja publiczna i drogi, kultura, ochrona środowiska, pomoc społeczna, przestrzeń publiczna, sport, zdrowie, zieleń miejska. Pomysłów w najbardziej interesującej nas kategorii wpłynęło 546. Spośród nich ok. 200 oceni ZDM – dotyczą m.in. budowy nowych chodników, dróg dla rowerów i parkingów, instalacji nowego oświetlenia czy montażu iluminacji świątecznych i ekranów akustycznych.

Wszystkie zgłoszone projekty można sprawdzić na stronie poświęconej budżetowi obywatelskiemu w Warszawie.

Ocena propozycji ruszyła od razu – 26 stycznia. Każdy zgłoszony pomysł zostanie dokładnie sprawdzony przez pracowników Urzędu m.st. Warszawy oraz podległych ratuszowi jednostek. Propozycje najpierw zostaną sprawdzone formalnie, czyli czy zawierają wszystkie niezbędne informacje i dokumenty, a następnie przejdą weryfikację merytoryczną. Urzędnicy ocenią, czy zgłoszona propozycja jest możliwa do realizacji i spełnia pod tym kątem szereg warunków, m.in. jest zgodna z prawem, wpisuje się w kompetencje miasta, czy jej wykonanie jest możliwe w ciągu roku i we wskazanej przez pomysłodawcę lokalizacji.

 

Ocena zgłoszonych projektów potrwa do 4 maja. Od tego dnia do 11 maja będzie można składać odwołania od oceny negatywnej, a ich rozpatrywanie będzie prowadzone do 31 maja. Następnie w dniach 15-30 czerwca odbędzie się głosowanie, a ogłoszenie wyników nastąpi 15 lipca.

Wybrane przez mieszkańców projekty zostaną zrealizowane w przyszłym roku. Kwota przeznaczona przez miasto na 8. edycję budżetu obywatelskiego (na 2022 rok) to 93 mln 575 tys. zł.

Powered by Projectic.pl