„Rowerowa” Marszałkowska – Rada Warszawy za modernizacją ulicy - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

12-09-2022

„Rowerowa” Marszałkowska – Rada Warszawy za modernizacją ulicy

Czas na kolejną zmianę w ramach Nowego Centrum Warszawy. Rada Miasta przyznała nam dodatkowe środki na budowę drogi dla rowerów wzdłuż ul. Marszałkowskiej. Już niebawem pojawi się ona na odcinku pomiędzy ul. Królewską a pl. Bankowym.

Nowe Centrum Warszawy to program, którego celem jest przekształcenie ścisłego Śródmieścia w wygodną, dostępną i zieloną przestrzeń dla mieszkańców. Pierwsze efekty tych prac są już widoczne. W 2020 r. zakończyła się przebudowa al. Jana Pawła II, gdzie pojawiły się nowe, równe chodniki, droga dla rowerów i szpalery drzew. Piesi zyskali naziemne przejścia na rondzie Czterdziestolatka. Po przebudowie al. Jana Pawła II przyszedł czas na zmiany na ul. Marszałkowskiej. Tu działo się bardzo dużo – przebudowane zostało rondo Dmowskiego, pojawiły się naziemne przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe, posadziliśmy też nową zieleń. Wybudowana została brakująca droga dla rowerów od pl. Defilad do ul. Świętokrzyskiej. Z kolei na pobliskim skrzyżowaniu Marszałkowskiej z Królewską przebudowano sygnalizację świetlną, także tu przebyło zieleni. Ponadto wybudowaliśmy nowe światła na potencjalnie niebezpiecznym przejściu, znajdującym się przy ul. Senatorskiej, nieopodal pl. Bankowego.

Droga rowerowa, remont chodników, więcej zieleni

Na tym jednak nie koniec. 8 września br. miejscy radni podjęli decyzję o przeznaczeniu dodatkowych środków na modernizację ul. Marszałkowskiej. Dzięki temu już niedługo wzbogaci się ona o drogę dla rowerów. Ta zostanie wybudowana na odcinku między ul. Królewską oraz pl. Bankowym. Miejsce potrzebne do jej wytyczenia zostanie wygospodarowane poprzez przeniesienie parkowania na jezdnię. Dalej na północ rowerzyści przejadą przez pl. Bankowy, a docelowo drogą rowerową wzdłuż ul. Andersa dojadą aż na Żoliborz.

Tym samym zlikwidujemy kolejny rowerowy teleport centrum stolicy. Projekt przebudowy jest już zatwierdzony. W najbliższym czasie ogłosimy przetarg na wykonanie prac w terenie.

Na przebudowie zyskają nie tylko rowerzyści. Z myślą o bezpieczeństwie i komforcie pieszych planujemy wyremontować chodniki. Pojawi się też szpaler drzew. Nasadzenia nowej zieleni na Marszałkowskiej będą wykonane zgodnie z koncepcją, jaka została przygotowana przez Zarząd Zieleni w oparciu o konsultacje społeczne. Dotychczas w okolicach ronda Dmowskiego (i na samym rondzie) oraz wzdłuż pl. Defilad, posadziliśmy niemal 100 nowych drzew oraz tysiące krzewów i bylin.

 

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl