Rowerowy Maj - mamy dla kogo budować infrastrukturę - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

07-06-2023

Rowerowy Maj – mamy dla kogo budować infrastrukturę

Początek czerwca to już tradycyjnie czas na podsumowanie kampanii Rowerowy Maj. Była to 6. edycja tej akcji w Warszawie, w której aktywnie uczestniczyło ponad 100 tys. dzieci z 441 warszawskich szkół podstawowych i przedszkoli. Niekwestionowanym zwycięzcą okazało się Przedszkole nr 65 z Białołęki, które staje na podium już po raz drugi, tym razem z frekwencją 92%.

Dziecko przygotowujące się do jazdy na rowerze.

Maj to miesiąc matur, egzaminów klas ósmych, ale też najważniejszy miesiąc dla wszystkich, którzy w drodze do szkoły i przedszkola stawiają na aktywne dojazdy. Uczniowie szkół podstawowych, przedszkolaki, a wraz z nimi rodzice i nauczyciele dojeżdżali na zajęcia na rowerach, rolkach, deskorolkach i hulajnogach. Widok zapełnionych parkingów rowerowych pod większością stołecznych placówek w tym czasie przestaje już dziwić, a dzienniczki rowerowe zapełnione naklejkami stały się dla wielu uczestników kampanii wizytówką tego aktywnego miesiąca.

Rowerowy maj to nie tylko naklejki

Rowerowy Maj to nie tylko aktywne dojazdy, ale również dodatkowe działania. Przykładamy dużą wagę do edukacji, dlatego od początku maja organizujemy w szkołach podstawowych warsztaty doszkalające z jazdy na rowerze w ruchu ogólnym. Szkolimy uczniów klas 4-8, dodając im pewności w poruszaniu się rowerem na drodze. Bezpieczeństwo jest dla nas równie ważne jak umiejętności, dlatego wzorem ubiegłego roku w szkołach odbywają się Szkolne Serwisy Rowerowe. Uczniowie mogą zrobić podstawowy przegląd swoich jednośladów i dokonać drobnych napraw, aby móc bezpiecznie poruszać się rowerami po warszawskich drogach. Oba działania kontynuujemy również w czerwcu. Jednak kampania to nie tylko jej uczestnicy, ale również szkolni i przedszkolni koordynatorzy, którzy są filarem działań w swoich placówkach. 2 czerwca wspólnie podsumowaliśmy kampanię podczas uroczystego spotkania w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Do podziękowań i gratulacji przyłączyła się również Renata Kaznowska – Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy, która była honorowym gościem wydarzenia.

Warszawskie szkoły i przedszkola nie przestają zaskakiwać

Szósta edycja Rowerowego Maja to aż 441 placówek, czyli o 101 więcej niż w 2022 roku. Wśród nich znalazło się 95 placówek debiutujących w kampanii. Ponad 100 tysięcy aktywnych uczestników wykręciło przeszło 2 miliony aktywnych przejazdów. Stolica jest zatem niekwestionowanym liderem wśród miast biorących udział w kampanii w 2023 roku. Aktywne dojazdy stanowiły w tym roku 44% wszystkich możliwych podróży do warszawskich szkół i przedszkoli biorących udział w akcji.

Najwyższą rowerową frekwencją mogą pochwalić się dzielnice Ursynów (57%), Wesoła (52%) i Rembertów (50%).

Przedszkole nr 65 okazało się liderem w tegorocznym rankingu wykręcając frekwencję na poziomie 92,6 %. To świetny wynik, a przedszkole już drugi raz gości na podium udowadniając, że aktywne dojazdy zdecydowanie są ich ulubionym sposobem na poranne podróże.  Drugie miejsce w ogólnej klasyfikacji zajęło Przedszkole nr 325, które wzięło udział w kampanii drugi raz poprawiając swoją frekwencję z 57 % na 89,30 %. Trzecie miejsce należy do dobrze nam znanej Szkoły Podstawowej nr 66, która po raz kolejny wykręciła imponującą frekwencję na poziomie 88,2% i jest jednocześnie na pierwszym miejscu w kategorii szkół podstawowych średnich. Gratulujemy!

Czy dzieci rzeczywiście lubią aktywne dojazdy?

W ramach tegorocznej edycji kampanii postanowiliśmy sprawdzić jak uczniowie szkół podstawowych docierają na zajęcia również w innych, nie majowych miesiącach roku. W przeprowadzenie badania zaangażowaliśmy koordynatorów i nauczycieli z placówek, które zgłosiły się do kampanii. Jeszcze w kwietniu zapytali oni uczniów o to jak dotarli do szkoły danego dnia i, co równie istotne, jak chcieliby do niej docierać. W badaniu wzięło udział 28 tysięcy uczniów zgłoszonych do Rowerowego Maja. 25% spośród nich dotarło do szkoły aktywnie: na rowerze, rolkach, hulajnodze lub  deskorolce), a 23% samochodem. A jak chcieliby pokonywać drogę do szkoły? Aż 64% zadeklarowało, że chciałoby dojeżdżać aktywnie, a jedynie 8% wybrałoby samochód. To pokazuje, że gdyby zostawić tę decyzję dzieciom, okolice szkół mogłoby wyglądać zupełnie inaczej. Jednak to nie koniec naszego badania. W czerwcu i październiku zadamy uczniom jeszcze raz te same pytania, żeby zobaczyć jak dzieci docierają do szkół tuż po Rowerowym Maju i jak wygląda to jesienią. Badanie planujemy powtarzać przy okazji kolejnych kampanii, żeby śledzić na bieżąco wybory i preferencje transportowe najmłodszych mieszkańców stolicy, co pozwoli na lepsze planowanie działań, które do nich kierujemy.

Wspólne zakończenie kampanii

Wszystkim uczestnikom Rowerowego Maja bardzo dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy, bo w tej akcji wszyscy jesteście wygranymi. Czystsze powietrze wokół szkół i przedszkoli, dobra kondycja i świetna zabawa to nagroda sama w sobie i duży sukces Was wszystkich. A sukcesy trzeba świętować! Dlatego już 18 czerwca zapraszamy na Finał kampanii Rowerowy Maj, czyli piknik w Parku im. Zbigniewa Herberta, na którym czeka Was wiele atrakcji oferowanych przez tegorocznych partnerów kampanii. W trakcie pikniku wręczymy główne nagrody dla 3 najaktywniejszych klas i 3 grup przedszkolnych z najaktywniejszych placówek uczestniczących w kampanii. Wydarzenie poprzedzi wspólny przejazd na rowerach, rolkach, hulajnogach i deskorolkach, który wystartuje o godzinie 12:00 spod Stadionu Narodowego. Serdecznie zapraszamy!

Powered by Projectic.pl