To już szósty raz, kiedy w maju zachęcamy dziesiątki tysięcy młodych warszawiaków do jazdy na rowerach, hulajnogach, deskorolkach, rolkach lub wrotkach. To także szósty raz, kiedy wspólnie możemy kształtować zdrowe nawyki transportowe i promować aktywne dojazdy.
Pomysłodawcą kampanii jest Miasto Gdańsk, które od 2016 roku zaprasza miasta z całej Polski do organizacji Rowerowego Maja. W tym roku akcja odbędzie się w 41 z nich.
W Warszawie coraz więcej osób dołącza do Rowerowego Maja, promując swoją postawą ideę zrównoważonej mobilności. Zachęcanie do zdrowego trybu życia, zwiększanie świadomości u dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie wpływu rodzaju transportu na środowisko to główne cele kampanii. Aktywne dojazdy to również okazja do dobrej zabawy i zdrowej, wspólnej grywalizacji.
Rowerowy Maj – jak to działa?
Promocja zdrowego trybu życiu i aktywnej mobilności na co dzień, odbywa się poprzez grywalizację w duchu zasad fair play. Za każdy aktywny dojazd na zajęcia uczeń i przedszkolak otrzymuje dwie naklejki – jedną do swojego dzienniczka, drugą na klasowy plakat. Każdy z uczestników posiada swój dzienniczek, w którym przez cały maj zbiera naklejki potwierdzające jego aktywne dojazdy na zajęcia. Naklejki można potem wymienić na ciekawe nagrody od partnerów kampanii, którym bliskie są idee promowane przez Rowerowy Maj. W Rowerowym Maju nagradzany jest także wysiłek grupowy. Najaktywniejsze klasy i grupy z każdej placówki biorącej udział w kampanii otrzymają nagrody w formie ciekawych wycieczek, warsztatów i innych angażujących nagród. Wyróżnione zostaną także najaktywniejsze szkoły i przedszkola z całej Warszawy.
Bezpieczne aktywne dojazdy
Aby aktywne dojazdy były nie tylko przyjemne, ale również bezpieczne, w wybranych placówkach zorganizujemy szkolne serwisy rowerowe. Zarówno dzieci, młodzież, jak i nauczyciele będą mieli okazję do bezpłatnego przeglądu roweru i zrealizowania drobnych napraw w swoim pojeździe. W trosce o bezpieczeństwo w ramach kampanii przygotowaliśmy także ofertę praktycznych warsztatów doszkalających jazdę na rowerze. Wiemy, że to właśnie praktyka czyni mistrza, dlatego stawiamy na szlifowanie takich umiejętności jak bezpieczna jazda w przestrzeni miejskiej, praktyczne rozumienie przepisów, czy sygnalizacja manewrów. Dzięki takim zajęciom młodzi warszawiacy poczują się na rowerze pewniej zarówno w maju, jak i przez cały rok.
Piknik, czyli podsumowanie kampanii
Tradycją jest już huczne zwieńczenie Rowerowego Maja. Nie obędzie się bez tego i w tym roku. 18 czerwca zaprosimy wszystkich uczestników kampanii do wspólnego przejazdu na rowerach, hulajnogach i rolkach ulicami Warszawy. Chcemy tym samym pokazać, że rowerowo zakręconych mieszkańców stolicy nie brakuje.
Wspólnie dojedziemy w ten sposób na piknik, który odbędzie się na zielonych terenach Parku Herberta w dzielnicy Bielany. Każdy znajdzie tam coś dla siebie – od licznych atrakcji sportowych, przez konkursy, w których będzie można wygrać atrakcyjne nagrody, po bezpłatny serwis rowerowy. Co więcej, podczas pikniku nagrodzone zostaną najaktywniejsze klasy i grupy, biorące udział w tegorocznej kampanii. Aktywności z pewnością nie zabraknie. Piknik został objęty patronatem honorowym Burmistrza Dzielnicy Bielany. Już teraz zapraszamy na to wydarzenie – wstęp wolny, nie tylko dla uczestników kampanii.
Rowerowy Maj na jeszcze większa skalę
Rowerowy Maj każdego roku dociera do coraz większej liczby placówek. Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się o 101 placówek więcej niż w ubiegłym roku. Wśród nich jest aż 95 szkół i przedszkoli, które w maju 2023 rozpoczną swoją pierwszą przygodę z kampanią. Do 441 szkół podstawowych i przedszkoli, które zgłosiły się do kampanii, uczęszcza ponad 150 tysięcy dzieci. Dzięki temu idea zrównoważonej mobilności i chęć działania na rzecz własnego zdrowia, klimatu oraz środowiska ma szansę dotrzeć do dziesiątek tysięcy młodych warszawiaków, a także ich rodziców i nauczycieli.
W tym roku Rowerowy Maj został symbolicznie zainaugurowany w Szkole Podstawowej nr 399, która w 2022 roku zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Szkoły Podstawowe – małe”, a uczniowie zwycięskiej klasy II b osiągnęli niemal 90% frekwencji rowerowej! Trzymamy kciuki za podobne sukcesy wśród wszystkich uczestników Rowerowego Maja w tym roku. Do zobaczenia na rowerze!
Patronat honorowy nad kampanią objęły ambasady Królestwa Niderlandów, Islandii, Danii i Szwecji.
Rowerowy Maj na Facebooku: fb.com/RowerowyMajWarszawa
Więcej informacji:
Zespół Rowerowego Maja w Warszawie
Zarząd Dróg Miejskich
tel.: 508 010 854 email: rowerowymaj@zdm.waw.pl