Wiadukt od nowa
Węzeł na Przyczółku Grochowskim to jeden z obiektów Trasy Łazienkowskiej, które wybudowane zostały jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku. Leciwy wiadukt jest już w złym stanie technicznym. Jego nośność jest utrzymywana dzięki zastosowaniu tymczasowych podpór. Konstrukcja wymaga jednak kompleksowej modernizacji.
Aby zapewnić dalsze prawidłowe funkcjonowanie obiektu rozpoczynamy jego gruntowny remont. Wiadukt zostanie rozebrany, a jego najważniejsze elementy zastąpione nowymi. W zakres prac wchodzą m.in. wymiana płyt obiektu, częściową wymiana korpusu przyczółków, skrzydeł, ścian zaplecznych i podpór pośrednich. Obiekt zyska również nowe urządzenia dylatacyjne, krawężniki, balustrady i bariery ochronne oraz system odprowadzania wód opadowych.
Projekt nie zakłada zmiany geometrii obiektu. Głównym celem jest przywrócenie odpowiednich właściwości eksploatacyjnych, co wpłynie na poprawę trwałości i bezpieczeństwa na kolejne lata.
Poprawimy dostępność
Przyczółek Grochowski to ważny węzeł przesiadkowy. Są tu cztery przystanki autobusowe obsługujące 11 linii autobusowych. Są one dość oddalone od siebie, a dostęp do nich z wielu stron jest utrudniony przez schody. Kilka lat temu część węzła została dostosowana do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością – wprowadzono pochylnie na przystanki, powstała też rampa na kładkę nad łącznicą prowadzącą w stronę ul. Ostrobramskiej. Po północnej stronie węzła pozostały jednak nadal schody niedostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
W ramach prac rozbierzemy istniejące schody po północno-wschodniej stronie wiaduktu. Nowe zostaną wyposażone w stalowe balustrady, zaś parametry stopni i spoczników będą zgodne z obowiązującymi obecnie normami. W kolejnym etapie możliwa będzie budowa pochylni prowadzącej na wiadukt, na którą została zachowana rezerwa.
Przebudowa węzła ułatwi też przesiadki. Przystanek w kierunku ronda Wiatraczna zostanie przesunięty pod wiadukt. Wszystkie perony przystankowe zostaną wyremontowane i podniesione do poziomu 16 cm ponad jezdnię, co ułatwi wsiadanie do autobusów. Pojawią się też dodatkowe miejsca siedzące i system informacji pasażerskiej.
Projektowane zmiany będą dostosowane do osób z niepełnosprawnościami: wszystkie przeszkody na przystankach zostaną odsunięte trzy metry od krawędzi, pojawią się pasy prowadzące, kontrastowe elementy dotykowe w obrębie schodów i pochylni na obszarze całego węzła, oraz plany tyflograficzne na wszystkich przystankach. Przy okazji przeprowadzimy też nowe nasadzenia zieleni.
Zmiany w ruchu
W czwartek, 30 kwietnia, ok. godz. 18.00 wyłączona z ruchu zostanie północna jezdnia ul. Ostrobramskiej (prowadząca w kierunku centrum) na odcinku od ul. Międzyborskiej do Kinowej. Ruch na jezdni prowadzącej w kierunku Wawra będzie odbywał się bez utrudnień.
Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone już na wcześniejszym odcinku trasy. Zalecane objazdy będą prowadziły al. gen. B. Wieniawy-Długoszowskiego (Trasa Siekierkowska) lub ul. gen. A.E. Fieldorfa „Nila” do Wału Miedzeszyńskiego. Od skrzyżowania z ulicami Zamieniecką i gen. A.E. Fieldorfa „Nila” na północnej jezdni ul. Ostrobramskiej (czyli w kierunku centrum) jeden z pasów ruchu zostanie zmieniony w buspas. Kierowcy indywidualni będą mieli do dyspozycji jeden pas ruchu. Od skrzyżowania z ulicami Grenadierów i Poligonową prosto będzie możliwy wyłącznie dojazd do ul. Międzyborskiej (dalej jezdnia będzie całkowicie wyłączona z ruchu, czyli nie będzie można pojechać ani w kierunku al. Stanów Zjednoczonych ani w kierunku ul. Kinowej). Pozostali kierowcy powinni pojechać w ul. Grenadierów.
Również na ul. Grenadierów, pomiędzy ul. Ostrobramską a al. Stanów Zjednoczonych, zostanie wytyczony dodatkowy pas dla autobusów – będą nim mogły poruszać się pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego, taksówki, pojazdy MTON i motocykle. Obok buspasa nadal będą utrzymane dwa pasy ruchu – po jednym w każdym kierunku. Wyjazd z ulic poprzecznych na ul. Grenadierów (z wyjątkiem ul. Majdańskiej) będzie możliwy tylko w prawo.
Wyłączana z ruchu będzie jedna z jedni al. Stanów Zjednoczonych (na wysokości wiaduktu są trzy jezdnie – po jednej w każdym kierunku i trzecia umożliwiająca wjazd na wiadukt, poruszają się nią także autobusy stające na przystanku Przyczółek Grochowski). W trakcie prac budowlanych ruch będzie kierowane na pozostałe jezdnie, tak aby kierowcy mieli do dyspozycji dwa pasy ruchu w kierunku ronda Wiatraczna i tyle samo w kierunku centrum. Możliwy będzie wyjazd z ul. Kinowej na al. Stanów Zjednoczonych.
W ramach czasowej organizacji ruchu wyznaczymy też przejścia dla pieszych przez al. Stanów Zjednoczonych. Dzięki temu piesi nie będą zmuszeni do korzystania z kładki. W celu zapewnienia bezpieczeństwa zebry zostaną wyposażone w sygnalizację świetlną.
Zmiany w komunikacji miejskiej
Autobusy linii 151, 182, 502, 514, 520, 525 i N25 – jadące w kierunku mostu Łazienkowskiego – od skrzyżowania ul. Ostrobramskiej z Grenadierów i Poligonową pojadą ul. Grenadierów i al. Stanów Zjednoczonych. Dla autobusów linii 158 – jadących w kierunku CH Reduta – będzie obowiązywała trasa objazdowa prowadząca ulicami: Grenadierów – Spalinowa – Turbinowa – Rozłucka.
Dla linii zwykłych oraz nocnej będą obowiązywały wszystkie przystanki na trasach objazdowych, autobusy linii przyspieszonych zatrzymają się na przystanku Os. Majdańska 01 w al. Stanów Zjednoczonych. Niedostępny będzie przystanek Przyczółek Grochowski 03, obowiązujący dla autobusów jadących ul. Ostrobramską w kierunku mostu Łazienkowskiego. Autobusy te będą zatrzymywały się (razem z autobusami linii 141, 143, 188 i 523) na przystanku Przyczółek Grochowski 01 zlokalizowanym w al. Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo autobusy linii 141, 143, 188 i 523 – jadące w kierunku mostu Łazienkowskiego – będą zatrzymywały się na przystanku Kanał Gocławski 01.
Remont wiaduktu, schodów i przystanków autobusowych w tym miejscu będzie kosztował 9 mln zł i powinien zakończyć się w połowie grudnia tego roku. Prace zostaną wykonane przez firmę WPM Mosty.