Przestrzeń miejska powinna być komfortowa i dostępna dla wszystkich. Obniżanie krawężników, montaż płyt ostrzegawczych czy pasów prowadzących – choć zazwyczaj nie są to wielkie inwestycje, to poprawa dostępności jest szczególnie ważna dla komfortu i bezpieczeństwa osób starszych czy z niepełnosprawnościami, ale także dla matek z wózkami, rowerzystów i pieszych.
Lokalizacje, w których pracujemy, są wybierane na bieżąco. W tym roku kładziemy większy nacisk na zgłoszenia mieszkańców. Prace rozpoczęliśmy na Białołęce, gdzie chcemy usunąć bariery architektoniczne w 21 lokalizacjach takich jak ul. Modlińska przy Leszczynowej czy ul. Porajów przy Myśliborskiej i Świderskiej.
Prace te nie będą spektakularne, ale będą miały ogromny wpływ na poprawę komfortu i bezpieczeństwa. Usuniemy m.in. niezbędne słupki, wymienimy fragmenty zniszczonego chodnika, obniżymy krawężnik czy zamontujemy płyty ostrzegawcze przy przejściu dla pieszych.
Usuwanie barier architektonicznych będzie trwało przez cały rok. Udogodnienia wprowadzane są w pojedynczych miejscach, ale także podczas większych remontów – nawierzchni jezdni, chodników, ścieżek rowerowych czy przystanków komunikacji miejskiej. W efekcie każdego roku z ulic znika kilkadziesiąt barier.
W tym roku warta 1,9 mln zł umowa pozwoli przeprowadzić prace skierowane na usuwanie barier architektonicznych w połowie warszawskich dzielnic.
O postępach i kolejnych lokalizacjach będziemy informować na bieżąco.