Samochody na jezdnię, chodnik tylko dla pieszych. Coraz bliżej zmian na ul. Odyńca - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

04-08-2020

Samochody na jezdnię, chodnik tylko dla pieszych. Coraz bliżej zmian na ul. Odyńca

Kontynuujemy program przenoszenia parkowania z chodników na jezdnię. Niebawem taka zmiana nastąpi na ul. Odyńca. Projekt stałej organizacji ruchu jest już zatwierdzony przez Biuro Polityki Mobilności i Transportu, co oznacza zielone światło do rozpoczęcia prac.

Zmiany obejmą odcinek od alei Niepodległości do ulicy Puławskiej. Jednopasmowa jezdnia ma na tym fragmencie aż 9 metrów szerokości, czyli po 4,5 metra w każdym kierunku, jednak obecnie służy tylko do jazdy. Samochody parkują na chodniku, co sprawia, że chociaż ma on ok. 3 metrów szerokości, dla pieszych zwęża się do ok. metra.

64 miejsca parkingowe

Aby piesi mogli poruszać się w komfortowych warunkach, parkowanie po północnej stronie przeniesiemy w całości na jezdnię. Powstaną tam pasy postojowe – ich wyznaczenie przewiduje związany z tym projekt stałej organizacji ruchu, który już został zatwierdzony przez Biuro Polityki Mobilności i Transportu. Po zmianie powstaną 64 legalne miejsca parkingowe. Dzięki temu zyskają też niepełnosprawni – trzy miejsca przeznaczone będą właśnie dla nich. Obecnie nie ma tam ani jednej „koperty”.

Wprowadzenie parkowania na jezdnię po północnej stronie ul. Odyńca nie spowoduje utrudnień w ruchu. Do dyspozycji nadal będzie tyle samo pasów ruchu. Przesunięciu ulegnie jedynie środek jezdni, aby na dwóch pasach ruchu kierowcy mogli bezpiecznie się mijać.

Bezpieczniejszy stanie się także rejon przejść dla pieszych. Będą one krótsze, bo jezdnia ulegnie zwężeniu. Przed przejściami pojawi się strefa wyłączona z ruchu i postoju, aby samochody nie parkowały do samej „zebry” ograniczając widoczność. Zgodnie z projektem utworzone zostanie też dodatkowe przejście dla pieszych – na wysokości ul. Odyńca 31.

Ponieważ projekt stałej organizacji ruchu został niedawno zatwierdzony, prace związane z przeniesieniem parkowania na jezdnię rozpoczną się już niedługo. Wykona je Zakład Remontów i Konserwacji Dróg, który otrzymał już stosowne zlecenie.

Zmiany, jakie wprowadzamy, są pierwszym etapem prac na ul. Odyńca. Docelowo chcemy rozebrać powierzchnie wyłączone z ruchu i wysepki, aby zastąpić je zielenią. Prace z tym związane będą połączone z remontem chodnika. Termin realizacji jest uzależniony od wygospodarowania dodatkowych środków na ten cel.

Tu samochody wróciły na asfalt

Parkowanie z chodnika na jezdnię przenosimy sukcesywnie od kilku lat. Przestrzeń dla pieszych poszerzyliśmy już na wielu ulicach. Na ul. Dobrej, niedaleko BUW-u, rok temu z szerokiej ulicy „wycięliśmy” część przeznaczoną do parkowania równoległego w zatoce. Podobnie stało się na ul. Lindleya – dzięki temu udało się wybudować nieistniejący do tej pory chodnik. Na jezdni parkuje się na licznych odcinkach ul. Madalińskiego. Ulice Piękna, Bonifraterska, czy Wybrzeże Kościuszkowskie to kolejne, na których samochody wróciły na asfalt. To daje możliwość wyremontowania zniszczonego przez auta chodnika. Tak będzie już w tym roku na Madalińskiego i na Wybrzeżu Kościuszkowskim. W tym drugim miejscu znajdzie się też miejsce na zieleń.

Projekt organizacji ruchu

Odynca_rys_SOR_ok

Powered by Projectic.pl