Samodzielnie i w każdej chwili. Tak sprawdzisz natężenie ruchu w Warszawie - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

04-06-2024

Samodzielnie i w każdej chwili. Tak sprawdzisz natężenie ruchu w Warszawie

Ile pojazdów przejechało ul. Marszałkowską w ciągu całego dnia? A ile rowerów przejechało ul. Leszno między godziną 7 a 8? Zamiast się zastanawiać, wystarczy wejść na stronę ZDM i sprawdzić. Od teraz można samodzielnie i w każdej chwili zapoznać się z danymi dotyczącymi natężenia ruchu na stołecznych ulicach.

Zbierane za pomocą systemu Automatycznych Pomiarów Ruchu informacje o natężeniu ruchu są dla zarządców dróg niezbędne. Są potrzebne m.in. przy projektowaniu dróg czy ustalaniu programu sygnalizacji świetlnej. Dzięki nim możemy też badać panujące na drogach trendy czy wpływ różnych czynników (np. zgromadzenia czy zdarzenia drogowe) na ruch.

To niezwykle ciekawe i interesujące dane nie tylko dla nas. Korzystają z nich różne instytucje. Udostępnialiśmy je również na naszej stronie w formie średniej z trzech dni roboczych dla każdej stacji pomiarowej. Od teraz z danymi o natężeniu ruchu z APR (po 1 stycznia 2024 roku) można zapoznać się w dowolnej chwili. Wystarczy kilka kliknięć na stronie ZDM i gotowe. Jak to działa?

Sprawdź natężenie ruchu krok po kroku

Zaczynamy od wejścia w zakładkę „Analiza ruchu na drogach online” (Działania ZDM > Badania i analizy > Analiza ruchu na drogach). Następnie należy wybrać rodzaj ruchu – na jezdniach lub drogach dla rowerów. Zaznaczamy interesujące nas punkty pomiarowe – można zaznaczyć więcej niż jeden – na wyświetlonej mapie lub liście. W przypadku ruchu na jezdniach można skorzystać z przygotowanych zestawów punktów – np. Kordon Śródmieścia, Ekran Mostowy.

Kolejny krok to wybór okresu oraz typu dni, z których chcemy zobaczyć dane. Wybierając dni miarodajne otrzymamy tylko dane z wtorków, śród i czwartków w okresie miarodajnym pomiarowo (czyli z pominięciem świąt, ferii czy wakacji).

Na tym samym etapie decydujemy również, czy dane dla obu kierunków mają zostać zsumowane czy zaprezentowane osobno. Wybieramy także sposób prezentacji danych – godzinowo w ciągu doby lub dobowo w wybranym okresie. Następnie klikamy „Generuj raport” i po chwili ukazuje się nasze zestawienie.

To ile przejechało?

Przy korzystaniu z narzędzia należy pamiętać, że punkty pomiaru ruchu rozmieszczone są na odcinkach ulic pomiędzy skrzyżowaniami. Jak sprawdzić, jaki odcinek jest monitorowany przez dany punkt? Wystarczy najechać na ten punkt na mapie lub spojrzeć na tabelę przy wyborze punktów do zestawienia.

W przypadku wspomnianych ul. Marszałkowskiej i ul. Leszno mamy punkty odpowiednio dla odcinków Widok-Złota oraz Karolkowa-Młynarska. Na podstawie pozyskanych z nich danych możemy odpowiedzieć na postawione na początku przykładowe pytania.

Pod lupę weźmiemy poniedziałek, 15 kwietnia. Tego dnia ul. Marszałkowską (Widok-Złota) w ciągu doby w obu kierunkach przejechało 37 436 pojazdów. Z kolei ul. Leszno (Karolkowa-Młynarska) między godziną 7 a 8 łącznie w obu kierunkach przejechały 192 rowery.

Powered by Projectic.pl