Ściągnij aplikację i znajdź wolne miejsce postojowe - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

16-09-2016

Ściągnij aplikację i znajdź wolne miejsce postojowe

Rozpoczęliśmy testy Systemu Informacji Parkingowej. Czujniki i kamery działają już na dwóch dużych parkingach w mieście. Pojawiła się także specjalna aplikacja mobilna, która pomoże znaleźć wolne miejsce postojowe w centrum. Aby ją przetestować wystarczy kilka kliknięć.

Testy całego prowadzi firma Comarch Polska S.A., wybrana w przetargu na pilotażowe uruchomienie i obsługę takiego systemu na terenie warszawskiej Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. System ma kontrolować poziom zapełnienia miejsc postojowych i w prosty sposób przekazywać taką informację kierowcom.

Dwa systemy

Sprawdzamy dwa różne rozwiązania. Pierwsze wykorzystuje bezprzewodowe czujniki montowane bezpośrednio w nawierzchni miejsc parkingowych. Właśnie takie czujniki pojawiły się na parkingu na pl. Konstytucji. Z kolei na parkingu przed Dworcem Centralnym (od strony ul. E. Plater) zajętość miejsc monitorują kamery wideo zainstalowane na jednej z latarń.

Aplikacja mobilna

Jak to działa? Każdy może się już przekonać sam. Wolne miejsca postojowe wskazuje aplikacja mobilna SmartParking Warszawa. Właśnie ją testujemy. Aplikację może ściągnąć na swoje urządzenie mobilne i przetestować każdy kierowca (w fazie testów na urządzenia z systemem Android). Korzystanie z niej jest bardzo proste.

Po uruchomieniu aplikacji pojawia się mapa miasta, z widoczną liczbą wolnych miejsc postojowych (w kółku). Aby wyświetlić poszczególne parkingi, należy kliknąć na kółko z liczbą wolnych miejsc. Teraz możemy już wybrać interesujący nas parking i sprawdzić dokładną lokalizację wolnego miejsca postojowego.

Jeśli znajdziemy wolne miejsce, zaznaczamy je i klikając na niebieską strzałkę przechodzimy do nawigacji. Teraz wystarczy tylko określić swoją lokalizację i w drogę. Nawigacja doprowadzi nas do wolnego miejsca postojowego.

Dostępność wolnych miejsc jest aktualizowana co minutę, zatem aplikacja zawsze pokazuje aktualne dane. Na ich podstawie będziemy też mogli analizować zapotrzebowanie na miejsca parkingowe – system umożliwia nam zbadanie średniego, minimalnego i maksymalnego czasu parkowania oraz wskaźnika rotacji.

Testy systemu potrwają do końca grudnia. W zależności od wyników testów i możliwości budżetowych, planujemy rozszerzyć działanie systemu na kolejne parkingi w SPPN. Czekamy na wszystkie uwagi dotyczące funkcjonowania aplikacji.

Powered by Projectic.pl