Przed wybudowanym lata temu rondem ul. Branickiego rozszerza się do aż trzech pasów. Dwa z nich pozostawały do tej pory zamknięte. Po wybudowaniu sygnalizacji zniknęły odgradzające je betonowe zapory, a dodatkowe pasy zostały udostępnione kierowcom.
Dotychczasowe rondo oczywiście nie zniknęło. Układ drogowy został natomiast nieco przebudowany. Powstał także dodatkowy przejazd dla rowerów (przez północny wjazd na rondo z ul. Sarmackiej). Dzięki temu na skrzyżowaniu mamy teraz ich komplet. Pojawiło się również więcej zieleni.
Po co światła, skoro jest rondo?
Czy sygnalizacja w tym miejscu jest potrzebna, skoro jest tam rondo? Ronda zdecydowanie pomagają uporządkować ruch i podnoszą bezpieczeństwo. Dobrym tego przykładem było tymczasowe rondo na skrzyżowaniu ul. Branickiego z al. Rzeczypospolitej.
Po otwarciu Południowej Obwodnicy Warszawy wiele się jednak na ul. Branickiego zmieniło. Otwarte zostało przedłużenie ulicy, które pozwala zjechać z ekspresówki tuż przed wjazdem do tunelu oraz łączy Wilanów z Ursynowem. Z drugiej strony mamy natomiast połączenie z ul. Przyczółkową.
To wszystko powoduje wzmożony ruch na ul. Branickiego. Aby ten ruch odpowiednio poprowadzić, potrzebna była budowa sygnalizacji. Ta musiała się tam pojawić zwłaszcza ze względu na bezpieczeństwo pieszych. W ramach audytu przejść dla pieszych w latach 2016-2020 zebry przez ul. Branickiego zostały ocenione na 1, 2, 3 i 3, zaś przez ul. Sarmacką na 2, 2 i 2.
Dzieje się w Miasteczku Wilanów
Budowa sygnalizacji na skrzyżowaniu ulic Branickiego i Sarmackiej jest kolejnym drogowym usprawnieniem dla Miasteczka Wilanów. Tych w ostatnim czasie było sporo. W zeszłym roku ulica Branickiego (odcinek Przyczółkowa-Sarmacka) doczekała się drugiej jezdni. Niedługo później do użytku oddano przebudowane skrzyżowanie ulic Branickiego, Przyczółkowej i Vogla.
W 2020 roku oddano odcinek POW od węzła Lubelska do węzła Wilanów. Rok później pozostały odcinek wraz z tunelem. Jeszcze przed otwarciem tunelu kierowcy mogli korzystać ze wspomnianego przedłużenia ul. Branickiego. Zaś jeszcze wcześniej oddaliśmy przedłużenie ul. Sarmackiej. Dzięki niemu powstał nowy wjazd do Miasteczka z al. Wilanowskiej.
Aktualizacja
Ten artykuł został pierwotnie opublikowany na początku lutego 2024 r. i następnie zaktualizowany o nowe istotne informacje po otwarciu ofert w przetargu, ponownie po wyborze wykonawcy oraz pod koniec sierpnia po zakończeniu robót.