Będą światła na rondzie u zbiegu ul. Branickiego i Sarmackiej - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Warszawa 19115 Miejskie Centrum Kontaktu

Wyszukiwarka

Menu główne

26-02-2024

Będą światła na rondzie u zbiegu ul. Branickiego i Sarmackiej

Zbudujemy sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu ulic Branickiego i Sarmackiej. Dzięki temu kierowcy zyskają dodatkowe pasy, a piesi będą mogli poczuć się bezpieczniej. Nie zabraknie także udogodnień dla rowerzystów. Otworzyliśmy oferty w lutowym przetargu

Przez rondo przejeżdża samochód i motocykl.

Co dalej z rondem?

Czy sygnalizacja w tym miejscu jest potrzebna, skoro jest tam rondo? Ronda zdecydowanie pomagają uporządkować ruch i podnoszą bezpieczeństwo. Dobrym tego przykładem było tymczasowe rondo na skrzyżowaniu ul. Branickiego z al. Rzeczypospolitej.

Po otwarciu Południowej Obwodnicy Warszawy wiele się jednak na ul. Branickiego zmieniło. Otwarte zostało przedłużenie ulicy, które pozwala zjechać z ekspresówki tuż przed wjazdem do tunelu oraz łączy Wilanów z Ursynowem. Z drugiej strony mamy natomiast połączenie z ul. Przyczółkową.

To wszystko powoduje wzmożony ruch na ul. Branickiego. Aby ten ruch odpowiednio poprowadzić, potrzebna jest sygnalizacja. Ta musi się tam pojawić także ze względu na bezpieczeństwo pieszych. W ramach audytu przejść dla pieszych w latach 2016-2020 zebry przez ul. Branickiego zostały ocenione na 1, 2, 3 i 3, zaś przez ul. Sarmacką na 2, 2 i 2.

Co dokładnie się zmieni?

Przed rondem ulica Branickiego rozszerza się do aż trzech pasów. Dwa z nich pozostają jednak zamknięte. Po wybudowaniu sygnalizacji znikną odgradzające je betonowe zapory i będą mogły zostać ponownie otwarte.

Dotychczasowe rondo samo w sobie nie zniknie. Mimo tego układ drogowy zostanie nieco przebudowany. Powstanie także dodatkowy przejazd dla rowerów (przez północny wjazd na rondo z ul. Sarmackiej). Dzięki temu na skrzyżowaniu będziemy mieli ich komplet. Pojawi się również więcej zieleni.

Oferty w przetargu, który został rozpisany na początku miesiąca, otworzyliśmy 26 lutego. Zgłosiły się cztery firmy, a oferty na budowę sygnalizacji są z przedziału od 2,5 do 2,9 mln złotych. Obecnie trwa ich analiza, co jest standardowym krokiem prowadzącym do wyboru wykonawcy. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 120 dni na wykonanie tego zadania. Liczymy na możliwość realizacji prac na wiosnę.

 

Dzieje się w Miasteczku Wilanów

Budowa sygnalizacji na skrzyżowaniu ulic Branickiego i Sarmackiej będzie kolejnym drogowym usprawnieniem dla Miasteczka Wilanów. Tych w ostatnim czasie było sporo. W zeszłym roku ulica Branickiego (odcinek Przyczółkowa-Sarmacka) doczekała się drugiej jezdni. Niedługo później do użytku oddano przebudowane skrzyżowanie ulic Branickiego, Przyczółkowej i Vogla.

W 2020 roku oddano odcinek POW od węzła Lubelska do węzła Wilanów. Rok później pozostały odcinek wraz z tunelem. Jeszcze przed otwarciem tunelu kierowcy mogli korzystać ze wspomnianego przedłużenia ul. Branickiego. Zaś jeszcze wcześniej oddaliśmy przedłużenie ul. Sarmackiej. Dzięki niemu powstał nowy wjazd do Miasteczka z al. Wilanowskiej.

Aktualizacja

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany na początku lutego 2024 r. i następnie zaktualizowany o nowe istotne informacje pod koniec miesiąca, czyli po otwarciu ofert w przetargu.

Powered by Projectic.pl