Skrzyżowanie Przyczółkowej i Pałacowej do przebudowy - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

15-11-2024

Skrzyżowanie Przyczółkowej i Pałacowej do przebudowy

Otworzyliśmy oferty w przetargu na przebudowę skrzyżowania ulic Przyczółkowej i Pałacowej. Zbudujemy tam dodatkowe pasy do skrętów w lewo oraz sygnalizację. W ten sposób skrzyżowanie będzie przejezdne we wszystkich relacjach oraz bezpieczniejsze. Przede wszystkim dla pieszych, dla których przejście przez ul. Przyczółkową otrzymało najniższą możliwą ocenę w audycie przejść dla pieszych. Będą też udogodnienia dla rowerzystów. Projekt przebudowy przygotował prywatny inwestor, natomiast sama przebudowa jest możliwa dzięki zaangażowaniu Urzędu Dzielnicy Wilanów.

Wilanów to stale rozbudowująca się dzielnica. W związku z tym konieczne jest dostosowywanie istniejącego układu dróg do nowych realiów. Tak właśnie stanie się ze skrzyżowaniem ulic Przyczółkowej i Pałacowej. Niedawno otworzyliśmy oferty w przetargu na jego przebudowę. Zgłosiły się trzy firmy. Najtańsza oferta opiewa na niecałe 5,9 mln zł, zaś najdroższa na ponad 6,3 mln zł.  Teraz przyjrzymy się nadesłanym ofertom i wybierzemy najlepszą. Kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy z wybranym wykonawcą, który od tego momentu będzie miał 150 dni na realizację inwestycji.

Przebudowa skrzyżowania ulic Przyczółkowej i Pałacowej jest możliwa dzięki współpracy z Urzędem Dzielnicy Wilanów i jego zaangażowaniu w całą inwestycję, za co dziękujemy. Natomiast po dostarczeniu przez prywatnego inwestora dokumentacji projektowej możemy teraz skupić się na wprowadzeniu zaprojektowanych zmian w terenie.

Pasy do skrętu i sygnalizacja

Przebudowane skrzyżowanie będzie ułatwieniem dla mieszkańców pobliskiego osiedla i klientów pobliskiego sklepu. Wyjeżdżając z nich, kierowcy mogą na razie skręcić tylko w prawo. Aby pojechać stronę centrum, muszą zawrócić kawałek dalej. Analogicznie wygląda sytuacja dla jadących od strony Konstancina-Jeziornej. Również muszą zawracać za skrzyżowaniem, aby dostać się na osiedle i do sklepu.

Po przebudowie uruchomione zostaną wszystkie relacje. Kierowcy bez problemu skręcą w odpowiadającym im kierunku. Powstaną także dwa nowe pasy do skrętu w lewo. Jeden dla jadących od strony Konstancina-Jeziornej, drugi dla jadących od strony centrum. Znikną natomiast pasy do zawracania. Przebudowane zostanie także przedłużenie ul. Pałacowej na wschód, tak aby wlot w nie był na wprost ul. Pałacowej.

Bezpieczniej dla pieszych, wygodniej dla rowerzystów

Na skrzyżowaniu wybudujemy również sygnalizację. Dzięki temu poprawimy bezpieczeństwo. Zwłaszcza pieszych, którzy korzystają z przejścia przez ul. Przyczółkową. Przejście to składa się z dwóch oddzielnych zebr. Obie w audycie bezpieczeństwa nieosygnalizowanych przejść dla pieszych otrzymały najniższe możliwe oceny – 0 w skali 0-5.

Audytorzy zwracali uwagę przekrój ul. Przyczółkowej w tym miejscu – długi i szeroki odcinek – co sprzyjało rozwijaniu wysokich prędkości przez kierowców. Rekomendowali wówczas budowę sygnalizacji właśnie.

W ramach przebudowy powstaną także udogodnienia dla rowerzystów. W ciągu wspomnianego przejścia dla pieszych wyznaczymy przejazd rowerowy. Po zachodniej stronie skrzyżowania zostanie dowiązany do istniejącej już infrastruktury rowerowej. Po wschodniej natomiast połączy się z nową drogą dla rowerów, która będzie się kończyć łącznikiem do przedłużenia ul. Pałacowej.

Projekt stałej organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Przyczółkowej i Pałacowej:

Przyczółkowa Pałacowa - SOR skrzyżowanie

Aktualizacja

Artykuł został pierwotnie opublikowany pod koniec października 2024 r., a następnie zaktualizowany o nowe, istotne informacje (otwarcie ofert) w połowie listopada 2024 r.

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl