Skrzyżowanie ulic Powązkowskiej z Krasińskiego i Ficowskiego już gotowe - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

25-03-2024

Skrzyżowanie ulic Powązkowskiej z Krasińskiego i Ficowskiego już gotowe

Deweloper zakończył prace na skrzyżowaniu ulic Powązkowskiej z Krasińskiego i Ficowskiego. Piesi zyskali nowe chodniki, a rowerzyści komplet przejazdów rowerowych. Natomiast wszyscy skorzystają ze zmodernizowanej sygnalizacji świetlnej.

Przejście na skrzyżowaniu ulic Powązkowskiej z Krasińskiego i Ficowskiego.

Piesi i rowerzyści korzystają już z odnowionego skrzyżowania ulic Powązkowskiej z Krasińskiego i Ficowskiego. To duży i ważny węzeł komunikacyjny niemal na granicy Żoliborza i Woli, z którego korzystają mieszkańcy licznych okolicznych bloków oraz pracownicy pobliskich biurowców. Prywatny inwestor zakończył już prace, dzięki którym skrzyżowanie stało się bardziej funkcjonalne i przyjazne. Spośród powstałych udogodnień każdy znajdzie coś dla siebie.

Przejścia na nowo

Piesi z pewnością będą zadowoleni z odnowionych chodników. Starą i zniszczoną kostkę zastąpiono płytami. Ponadto w narożnikach skrzyżowania przygotowano miejsce pod zieleń. Remontu (w przypadku północno-wschodniego i południowo-wschodniego przebudowy) doczekały się również przejścia dla pieszych. Także to przy skrzyżowaniu ulic Krasińskiego i Elbląskiej. Pasażerów autobusów ucieszą dodatkowo wyremontowane przystanki.

Rowerem przez skrzyżowanie

Jeszcze w zeszłym roku na skrzyżowaniu nie było żadnych udogodnień dla rowerzystów. Po przebudowie mają do dyspozycji komplet przejazdów. Co więcej – w ramach inwestycji wybudowane zostały łączniki z drogami dla rowerów wzdłuż ulic Powązkowskiej oraz Ficowskiego i Elbląskiej.

 

Nowoczesna sygnalizacja

Ważną i – co istotne także dla kierowców – usprawniającą ruch na skrzyżowaniu zmianą jest zmodernizowana sygnalizacja świetlna. Po przebudowie wykrywa pojazdy oraz pieszych i rowerzystów. Dzięki temu może pracować akomodacyjnie, czyli dostosowywać długość świateł do ruchu. Ponadto sygnalizacja została wyposażona w akustyczne naprowadzanie, co pomoże osobom niewidomym i niedowidzącym bezpiecznie przekroczyć jezdnię.

Czy wiesz, że…

W 2023 roku podpisaliśmy z deweloperami aż 66 umów na łączną kwotę 80 mln zł, z czego 56 na kwotę 65,6 mln zł to umowy zobowiązujące inwestorów do samodzielnej przebudowy drogi. Wspomniane 80 mln zł nie oddaje jednak pełnej skali współpracy z prywatnymi inwestorami, którzy podobne umowy podpisują także z innymi miejskimi jednostkami. Stąd też ich udział w rozwoju miasta jest znacząco większy.

Inwestycja deweloperska

Wkład deweloperów w rozwój miejskiej infrastruktury to nic nowego. Prywatne inwestycje często powodują zmianę w natężeniu ruchu w okolicy. Układ drogowy musi być z kolei do danego natężenia dostosowany. Wówczas deweloperzy podpisują z nami umowę i partycypują w kosztach miejskiej inwestycji lub samodzielnie przebudowują drogi. Zobowiązuje ich do tego artykuł 16 ustawy o drogach publicznych.

Właśnie na tej podstawie przebudowane zostało skrzyżowanie ulic Powązkowskiej z Krasińskiego i Ficowskiego. Teraz zostało jeszcze frezowanie i położenie nowej nawierzchni. Tym w niedługim czasie zajmiemy się już jednak my.

 

 

Powered by Projectic.pl