“SOWA” bardzo popularna — będzie aukcja elektroniczna - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

26-05-2020

“SOWA” bardzo popularna — będzie aukcja elektroniczna

Otworzyliśmy oferty w przetargu na modernizację oświetlenia kilkunastu ulic w całej Warszawie w ramach programu “SOWA”. Zamówienie cieszy się dużym zainteresowaniem. Łącznie dla wszystkich zadań wpłynęły aż 23 oferty.

Nowe oświetlenie.

Zamówienie obejmuje wymianę słupów oświetleniowych i opraw na 9 ulicach: Jarzębskiego, Lektykarskiej, Kruczej, Jagiellońskiej, Stryjeńskich, Sosnkowskiego, Szczęśliwickiej, Płowieckiej oraz dwa węzły Trasy Łazienkowskiej — z Wałem Miedzeszyńskim i Wisłostradą. Wszystkie przejścia dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej zostaną przy okazji doświetlone — to już standard przy kompleksowej modernizacji oświetlenia. Prace chcemy zakończyć w październiku.

Przetarg na te prace został podzielony na 4 części. Na każdą z nich wpłynęły oferty. W zależności od części wykonaniem prac zainteresowanych od 3 do 8 wykonawców. Łącznie do przeanalizowania mamy aż 23 oferty. W każdym przypadku najtańsza oferta jest zbliżona do naszego budżetu, lecz go przekracza. Mając to na uwadze i korzystając z dużego zainteresowania przetargiem, planujemy teraz przeprowadzenie aukcji elektronicznej.

Aukcja to opcjonalny etap w przetargu pozwalający potencjalnym wykonawcom na przedstawienie nowych, lepszych warunków już po otwarciu ofert. Wszystkie firmy, które wzięły udział w przetargu, będą mogły teraz zaproponować korzystniejszą cenę, aby zdobyć zamówienie.

Czym jest “SOWA”

Celem programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne” jest wymiana starego oświetlenia niedopasowanego do najnowszych norm jakości i bezpieczeństwa. Jednolite, lepiej świecące, trwalsze i precyzyjnie ustawione lampy zapewnią lepszą widoczność na drogach, zmniejszając jednocześnie zjawisko tzw. “zanieczyszczenia światłem”. Dużą zaletą jest znaczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Według obliczeń przebudowa oświetlenia 13 ulic wykonana w technologii LED przyniesie średnią oszczędność na poziomie 62 proc. Oznacza to roczne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej na poziomie ponad 335 tys. zł rocznie. Dodatkowo koszty naprawy i konserwacji nowoczesnych opraw są o wiele niższe, co oznacza, że inwestycja powinna zwrócić się na przestrzeni kilku lat. Oprócz aspektu finansowego ważny jest również wymiar ekologiczny. Mniejsze zużycie energii oznacza także zmniejszenie emisji szkodliwych substancji, w tym dwutlenku węgla.

W ramach prac wymienione zostaną zarówno słupy latarni ulicznych, jak i same oprawy oświetleniowe. W trosce o estetykę ich wygląd każdorazowo podlega uzgodnieniu z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego. Łącznie wymienione zostanie 860 słupów, na których zamontowane zostanie ponad 1000 nowoczesnych opraw w technologii LED. Prace będą kompleksowe — modernizujemy również okablowanie oraz szafy zasilające.

Łącznie program obejmuje 13 ulic. Na 4 ulicach nieobjętych obecnym przetargiem (przy Agorze, Sokratesa, Trocka, Borzymowska) prace wykona miejski Zakład Remontów i Konserwacji Dróg. Będą one bowiem połączone z innymi planowanymi robotami drogowymi takimi jak remonty nawierzchni, budowa azyli czy zmiany w organizacji ruchu. Prace również rozpoczną się w tym roku, jednak zakończą już w przyszłym.

Budżet całego projektu to 12,5 mln zł. Większość tej kwoty (10,8 mln zł) pokryje długoterminowa pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na którą w zeszłym roku zgodę wyraziła Rada Warszawy. Pożyczka zostanie wypłacona w dwóch transzach w 2020 roku i w 2021 roku, a jej spłata ma nastąpić w latach 2021-2026.

Powered by Projectic.pl