W październiku pracownicy ZDM wzięli udział w drugim spotkaniu konsorcjum projektu REALLOCATE, zorganizowanego w Barcelonie przez Radę Miasta Barcelony, gdzie mieli szansę oglądać efekty działań w przestrzeni miejskiej prowadzące do zrównoważonego rozwoju miast. Spotkanie rozpoczęła główna architekt Barcelony- Maria Buhigas San José, która podkreślała, że rozwój miast to działanie zbiorowe. Jej wykład był wstępem do trzech dni dyskusji, warsztatów i wizyt technicznych w miejscach, które udało się przekształcić w przestrzenie sprzyjające poprawie bezpieczeństwa ruchu i zrównoważonej mobilności.
Do udziału w spotkaniu konsorcjum w Barcelonie dołączyli również przedstawiciele Warny, Tbilisi i Kijowa. W serii wspólnych warsztatów zastanawialiśmy się jak rozwiązywać problemy związane z mobilnością miejską w tych miastach.
BARCELOŃSKIE „SUPERBLOKI” I SZKOLNE ULICE
W ramach wizyt technicznych w terenie mieliśmy okazję dowiedzieć się jak powstawały słynne barcelońskie „superbloki”, czyli kwartały miasta przekształcone w przestrzeń wspierającą poruszanie się w sposób aktywny. Ruch samochodów został maksymalnie uspokojony, a na ulicach pojawiły się ławki oraz zieleń miejska, które zachęcają do spędzania czasu w przestrzeni publicznej.
Oglądaliśmy również szkolne ulice, tworzone metodą prototypowania. Przestrzeń piesza przy budynkach szkolnych była tworzona poprzez zwężenie jezdni i oddzielana od niej za pomocą kolorowych malowanek, barierek oraz donic z kwiatami, a nawet drzewami. W wydzielonej przestrzeni pojawiały się ławki oraz inne elementy małej architektury miejskiej.
Oprócz przekształceń przestrzeni wizyty techniczne obejmowały również pieszy audyt zorganizowany przez Międzynarodową Federację Pieszych.
CO DALEJ W PROJEKCIE
W pierwszym roku trwania projektu REALLOCATE skupiliśmy się na dopracowywaniu planu działania. Teraz, wspólnie z wieloma partnerami horyzontalnymi, będziemy zastanawiać się jak wprowadzać do miasta elementy infrastruktury sprzyjające aktywnej mobilności.