Stalowa stanie się zielona. Ogłosiliśmy przetarg - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

23-03-2021

Stalowa stanie się zielona. Ogłosiliśmy przetarg

Zamiast zbędnego betonu – zieleń! Tak zmieni się ulica Stalowa tej wiosny. Ogłosiliśmy przetarg na rozbiórkę betonowych powierzchni i nasadzenie w ich miejsce trawników i rabat z krzewami.

Nie ograniczamy naszych działań do remontów infrastruktury drogowej. Działając w zgodzie z uchwaloną w 2019 roku warszawską „Strategią adaptacji do zmian klimatu”, dążymy do zwiększania na naszych ulicach powierzchni biologicznie czynnej. Dla warszawiaków „zielona” ulica jest miejscem, gdzie przyjemniej mieszkać. Takie zmiany przeszły m.in. ul. Francuska, Ludna, Saska, al. Jana Pawła II czy Górczewska. Kolejną, która przejdzie taką metamorfozę, będzie kameralna praska ul. Stalowa.

Planowane zmiany na Stalowej są możliwe dzięki wcześniejszemu uporządkowaniu parkowania m.in. w związku z rozszerzeniem Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego na Pradze-Północ. Po wyznaczeniu legalnych miejsc parkingowych na jezdni przystępujemy do zabezpieczenia chodników przed nielegalnym postojem aut. W zgodzie z oczekiwaniami mieszkańców cel ten zostanie osiągnięty poprzez stworzenie nowych trawników i posadzenie roślin.

Przetarg na takie roboty został właśnie ogłoszony. Planujemy zazielenić ok. półtorakilometrowy odcinek między ulicami Inżynierską i Szwedzką. Na całej jego długości po obydwu stronach ulicy betonowe płyty chodnikowe ustąpią miejsca nowym trawnikom i rabatom kwiatowym. Łącznie rozpłytujemy blisko 2300 m kw. nawierzchni. Zieleń pojawi się m.in. wzdłuż miejsc parkingowych oraz w narożnikach skrzyżowań. Połączymy też ze sobą istniejące misy drzew zapewniając tym samym roślinom lepsze warunki do życia.

Nasze plany obejmują posadzenie 80 hortensji bukietowych, 311 sztuk ognika szkarłatnego, 926 śnieguliczek Chenaulta, 2190 wiśni karłowej i 5316 krzewów irgi błyszczącej. Całość nowej zieleni dopełnią 34 drzewa – robinie akacjowe.

Zamontujemy też ok. 30 stojaków rowerowych i tyle samo ławek. Zmiany nie wiążą się reorganizacją parkowania, ponieważ ta miała już miejsce w ramach wdrażania SPPN. Chodniki zastąpimy zielenią również tylko tam, gdzie nie powodować to będzie utrudnień dla pieszych.

 

Należy pamiętać, że sadzenie i późniejsze utrzymanie zieleni nie jest głównym zadaniem ZDM. Obszerny projekt zagospodarowania dla ulicy Stalowej był szczegółowo uzgadniany ze stołecznym Zarządem Zieleni. Prace początkowo planowaliśmy jesienią, ale okazało się to niemożliwe, m.in. ze względu na konieczność dokonania korekt w projekcie.

Na oferty firm w przetargu czekamy do 12 kwietnia. Jeżeli uda się rozstrzygnąć przetarg, wykonawca będzie miał 2 miesiące na zazielenienie ul. Stalowej.

Projekt zmian na ulicy Stalowej

2021-03-02 Zieleń Stalowa_rysunekI

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl