1 marca rozpocznie się już siódmy sezon Veturilo. Po ubiegłorocznej rozbudowie, kiedy system Veturilo stał się piątym największym systemem rowerowym w Europie, w tym sezonie użytkowników czekają kolejne zmiany. – Już teraz wiemy, że do 355 stacji, które funkcjonowały w ubiegłym roku, na przełomie marca i kwietnia dojdzie 11 sponsorowanych przez jeden z koncernów paliwowych – mówi Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.
Warszawa jest jednym z sześciu wybranych miast, w których powstaną stacje sponsorowane przez koncern. W Warszawie zostaną uruchomione na przełomie marca i kwietnia przede wszystkim w pobliżu stacji benzynowych. Na ul. Bielańskiej stanie jedna stacja rowerów standardowych, a obok stacja rowerów elektrycznych. To pierwsza rozbudowa uruchomionego w sierpniu podsystemu rowerów elektrycznych.
– Zachęcam do przesiadki na rowery. Veturilo jest jednym z największych i najpopularniejszych systemów wypożyczalni rowerów miejskich w Europie. Korzystają z niego użytkownicy ze 164 krajów. W rozpoczynającym się sezonie, który potrwa do końca listopada, do dyspozycji rowerzystów będzie 366 stacji i ponad 5200 rowerów. W tym 60 rowerków dziecięcych, 45 tandemów i aż 110 rowerów elektrycznych – mówi Hanna Gronkiewicz – Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.
– Cały czas pracujemy nad pozyskaniem nowych sponsorów. W tym roku już 38 stacji Veturilo będzie funkcjonowało dzięki prywatnemu biznesowi. Powstały też nowe stacje z inicjatywy i środków samych dzielnic – Bemowa, Włoch i Wilanowa. Na pewno nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa, a warszawscy rowerzyści mogą się jeszcze spodziewać dobrych informacji w tym roku – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike.
W ubiegłym sezonie rowery były wypożyczane 5 136 388 razy, a do grona użytkowników dołączyło 164 tys. osób. Łącznie od startu systemu w sierpniu 2012 r. miejskie rowery wypożyczano 13 055 944 razy, a w systemie jest już 610 tys. użytkowników.
Z Veturilo może korzystać praktycznie każdy. Wystarczy mieć ukończone 18 lub 13 lat (niepełnoletni muszą przedstawić zgodę rodziców). Zarejestrować można się przesz terminal, aplikację, infolinię lub stronę internetową. Konto będzie aktywne po jego zasileniu kwotą 10 złotych. Pobierane z niej będą opłaty za wypożyczenia, niewykorzystana kwota zwracana jest użytkownikowi po usunięciu konta. Rower wypożyczamy korzystając z terminala (wystarczy wpisać swój numer telefonu, PIN i numer wypożyczanego roweru) albo aplikacji mobilnych Veturilo lub Citi Handlowy Bikes. Pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia jest całkowicie bezpłatne, po ich przekroczeniu opłaty pobierane są zgodnie z cennikiem.
Veturilo, czyli Warszawski Rower Publiczny, wystartowało w sierpniu 2012 roku. Obecnie w systemie dostępnych jest niemal 5200 rowerów, wśród nich rowery standardowe, elektryczne (można wypożyczać i zwracać na specjalnie oznaczonych stacjach), tandemy i rowery dziecięce.