Strefa Czystego Transportu - załatw sprawę jak ci wygodnie - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

18-06-2024

Strefa Czystego Transportu – załatw sprawę jak ci wygodnie

W pierwszym etapie wdrażania SCT w Warszawie zdecydowana większość pojazdów spełnia jej wymogi i nie potrzebuje żadnej nalepki, wniosku czy zgłoszenia. Dla wszystkich pozostałych oferujemy możliwość złożenia wniosku online oraz punkt stacjonarny czynny do późnych godzin wieczornych.

Od 8 rano do 20 wieczorem

Prowadzony przez Zarząd Dróg Miejskich punkt posiada osobne wejście i działa w dłuższych godzinach niż reszta urzędu. Mieszkanki i mieszkańców zapraszamy pod adres Chmielna 124 (wejście tylko od strony ulicy Żelaznej). Punkt działa od poniedziałku do piątku. Za każdym razem zaczyna pracę już o godzinie 8 rano i jest do dyspozycji aż do godziny 20.

Dodatkowo na terenie punktu działają pracownicy wyposażeni w tablety, którzy sprawdzają czy osoby oczekujące w ogóle potrzebują uzyskiwać nalepki na swoje pojazdy. Celem jest oszczędność czasu interestantów oraz rozładowywanie ewentualnych kolejek. Warto pamiętać, że pojazdy spełniające wymogi SCT nie potrzebują żadnej nalepki.

Całą dobę w internecie

Dokładnie taką samą procedurę można też w dowolnym momencie wygodnie przejść samemu za pomocą strony internetowej. Pod adresem SprawdzSCT.zdm.waw.pl dostępny jest najpierw krótki formularz, który weryfikuje czy dany pojazd spełnia wymogi strefy. Jeśli tak jest, to nic więcej nie trzeba już robić.

W pozostałych przypadkach istnieje możliwość złożenia wniosku o wyłączenie, które docelowo potwierdzać ma nalepka na szybę. Szczegółowych informacji o zasadach i procedurach związanych z SCT dostarcza Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115. Informacje drogą telefoniczną można więc uzyskać całą dobę pod numerem 19 115. W to samo miejsce można też kierować pytania i uwagi za pomocą panelu online, aplikacji mobilnej, chatu lub wiadomości e-mail.

Ruszamy od początku lipca

1 lipca w stolicy zacznie działać Strefa Czystego Transportu. Trwa już kampania informacyjna i ustawiane jest oznakowanie. Kierowcy mogą też szybko sprawdzić swoje auta pod kątem zgodności z wymogami strefy. To ważne, bo aż 97 proc. posiadaczy aut nie musi się na tym etapie przejmować żadnymi ograniczeniami czy naklejkami.

Zakaz wjazdu dotyczyć będzie aut benzynowych starszych niż 1997 r. oraz z silnikiem Diesla starszych niż 2005 r. Szacunki pokazują, że wymogów SCT obowiązujących od 1 lipca nie spełnia tylko około 3 proc. pojazdów poruszających się po Warszawie.

Przy tym około połowa z tych 3 procent to auta kwalifikujące się do jednego z kilku rodzajów tzw. wyłączeń od zasad przewidzianych ustawowo lub ustanowionych przez Radę Warszawy. Po uwzględnieniu tych danych wciąż prognozowany jest znaczny spadek emisji szkodliwych substancji – tlenków azotu o 11 procent i pyłów zawieszonych o 20 procent.

Powered by Projectic.pl