Suche budy, ciepłe kojce – nic się nie zmarnuje - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

22-08-2023

Suche budy, ciepłe kojce – nic się nie zmarnuje

W trosce o zwierzęta i w duchu idei “zero waste” nawiązaliśmy współpracę z organizacją zajmującą się pomocą bezdomnym psom. Niepotrzebne już w urzędzie wydruki czy banery okazały się przydatne w “przytulisku”, gdzie osłaniają od deszczu, wiatru czy zima.

 Jak najwięcej z jak najmniej

Co do zasady ilość materiałów drukowanych staramy się ograniczać do niezbędnego minimum. “Raport roczny ZDM” czy też “Raport o stanie bezpieczeństwa” dostępne są przede wszystkim w wersjach online. Nie można jednak odejść całkowicie od fizycznych kopii. Chodzi tu przede wszystkim o pianki drukarskie i materiałowe banery, które wykorzystywane są na konferencjach prasowych lub stanowią dodatkową informację na płotach otaczających place budowy.

Od lat nie wyrzucamy tych rzeczy. Są przechowywane i zawsze szukamy dla nich ponownych zastosowań, np. infografiki i wizualizacje z konferencji zapowiadającej przebudowę placu Na Rozdrożu są obecnie wyeksponowane na płocie w miejscu prowadzonych robót.

To jednak nie wszystko. Latem nawiązaliśmy współpracę z warszawską Fundacją Pomocy Zwierzętom AMI. Wszystkie materiały drukowane niepotrzebne już w ZDM i jednocześnie przydatne w Fundacji zostały do niej przekazane, oczywiście nieodpłatnie.

Kajtek śpi na schemacie ulicy Jana Kazimierza

Pianki PCV są jednocześnie lekkie i twarde oraz całkowicie nieprzemakalne. To dobry materiał do uszczelniania boksów dla zwierzaków, tworzenia tymczasowych zadaszeń czy przegród zapewniającym psom większy spokój i prywatność.

Wydrukowana infografika, która spełniła swój podstawowy cel na lipcowej konferencji poświęconej przebudowie ul. Jana Kazimierza, teraz posłużyła do naprawy jednej z bud. To tymczasowy dom kundelka Kajtka. Dom, który zyskał teraz nową równą podłogę, która osłoni również przed drzazgami.

To tylko jeden z przykładów. Fundacja z przekazanym przedmiotów buduje też m.in. daszki nad miskami z jedzeniem i wodą. Sprawdzają się też doskonale jako przegrody między boksami. Psy mogą skryć się łatwiej przed wzrokiem innych psów oraz ludzi. Są dzięki temu spokojniejsze i mają większe poczucie bezpieczeństwa.

Tak już będzie zawsze

Pomagać warto na co dzień, nie tylko od święta. Aczkolwiek święta też należy obchodzić, a już na 26 sierpnia przypada Międzynarodowy Dzień Psa.

Prosimy o kontakt wszystkie podmioty zajmujące się ochroną zwierząt, dla których taka forma współpracy mogłaby być przydatna. Akcja nie ma charakteru jednorazowego, zużyte materiały chcemy przekazywać regularnie już zawsze. Zachęcamy też inne jednostki miejskie oraz firmy prywatne do szukania jak najszerszych zastosowań dla zapewnienia drugiego życia posiadanym przedmiotom.

Wielkimi krokami zbliżają się też wybory parlamentarne, które zaplanowane są już na 15 października. Na stronie ZDM zostały opublikowane zasady uzyskiwania zezwoleń na legalne umieszczanie reklam wyborczych w pasie drogowym. Niezależnie od poszanowania przepisów przez wszystkie komitety wyborcze liczymy również na recykling tych materiałów już po wyborach.

O Fundacji AMI

AMI – Fundacja Pomocy Zwierzętom to organizacja non-profit, działająca w sferze pożytku publicznego na rzecz ochrony środowiska i zwierząt. Działalność fundacji finansowana jest jedynie z darowizn przekazanych przez osoby, którym nieobojętny jest los porzuconych, zapomnianych zwierząt. AMI to miejsce, gdzie skrzywdzone przez los i człowieka zwierzęta odnajdują poczucie bezpieczeństwa i swój dom.

Przytulisko

Przytulisko AMI powstało w 2001 roku. Od tego momentu udało się uratować ok. 500 zwierząt. Na dzień dzisiejszy na terenie przytuliska mieszka ponad 80 psów, 2 konie, a ok. 30 kotów przebywa w domach tymczasowych. Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę www fundacji oraz jej profil na Facebooku.

Powered by Projectic.pl