Świąteczna iluminacja rozbłyśnie już w sobotę - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

27-11-2012

Świąteczna iluminacja rozbłyśnie już w sobotę

Nowe świetlne ozdoby na Krakowskim Przedmieściu i Starym Mieście, wolnostojące kolorowe dekoracje w rożnych punkach Traktu Królewskiego, po raz pierwszy iluminacja ulic Ząbkowskiej i Francuskiej – tak Warszawa stroi się na święta.

W sobotę, 1 grudnia, o godz. 16.00, na placu Zamkowym uroczyste zapalenie światełek na 27-metrowej choince zainauguruje świąteczną dekorację Warszawy. Dwa miliony energooszczędnych diod w 738 elementach złożą się na świetlny „Bajkowy świat”, który zachęci mieszkańców i turystów, aby „Zakochać się w Warszawie na święta”.

Iluminację będzie można podziwiać na Trakcie Królewskim od Starego Miasta, przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat,  pl. Trzech Krzyży, Al. Ujazdowskie, ul. Belwederską aż do ul. Gagarina. Od 2010 r. światełka zdobią również ul. Emilii Plater, ul. Grzybowską oraz pl. Grzybowski.  Nowością w tym roku będzie iluminacja w prawobrzeżnej Warszawie.

Po raz pierwszy świątecznie rozbłysną ulice Ząbkowska i Francuska, gdzie będzie można podziwiać dekoracje znane z Krakowskiego Przedmieścia. Zeszłoroczna iluminacja zostanie wykorzystana także w Wilanowie na skrzyżowaniu ul. Przyczółkowej i al. Wilanowskiej, na Bemowie u zbiegu ulic Górczewskiej i Powstańców Śląskich. Dekoracje w tych lokalizacjach zapalą się w mikołajki, 6 grudnia. Montaż ozdób „Bajkowego świata” rozpoczęliśmy w listopadzie.

Za konserwację, montaż, demontaż i magazynowanie ZDM zapłaci ok. 120 000 zł. Iluminacja wykorzystuje energooszczędną technologię ECO-LED. Koszt energii elektrycznej za wszystkie światełka w okresie od 1 grudnia 2012 r. do 2 lutego 2013 r. wyniesie ok. 40 000 zł. Wszystkie 2 000 000 diod zgaśnie 2 lutego 2013 r.

Powered by Projectic.pl