Zielone światło do takich prac dała nam niedawno Rada Warszawy, przyznając dodatkowe środki na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Dzięki tej decyzji mogliśmy rozpocząć przygotowania do budowy sygnalizacji świetlnej na dwóch przejściach przez ul. Modlińską – w rejonie ul. Drogowej i nr 287.
Dziś piesi przekraczają tam czteropasmową ulicę o dużym natężeniu ruchu. Aby doraźnie poprawić bezpieczeństwo, w ubiegłym roku na przejściu przy ul. Drogowej wybudowaliśmy aktywne przejście. Poprawiło ono bezpieczeństwo – według przeprowadzonych pomiarów kierowcy częściej przepuszczają pieszych, rzadziej dochodzi do sytuacji konfliktowych. Jednak efekt zmian jest nadal niewystarczający.
Chcemy, aby na obydwu przejściach pojawiła się nowoczesna sygnalizacja świetlna, która zabezpieczy pieszych uczestników ruchu. Pierwszym krokiem do realizacji inwestycji jest przygotowanie dokumentacji projektowej (projekt organizacji ruchu, sygnalizacji świetlnej, projekt elektryczny, projekt drogowy). W przetargu na takie prace otrzymaliśmy dwie oferty na kwoty w przedziale 170-200 tys. zł brutto. Obaj potencjalni wykonawcy zadeklarowali także m.in. wykonanie komputerowej symulacji ruchu drogowego.
Dokumenty będą teraz analizowane. Po rozstrzygnięciu przetargu i dopełnieniu niezbędnych formalności, wybrany wykonawca będzie miał 140 dni na realizację projektu. Dokumentacja powinna zawierać m.in. aktualne dane o ruchu kołowym, plan sytuacyjny z organizacją ruchu i rozmieszczeniem sygnalizatorów oraz detektorów dla pojazdów i pieszych, schemat podstawowych faz ruchu, i algorytmy sterowania. Po otrzymaniu dokumentacji będziemy mogli ogłosić przetarg na wykonanie prac w terenie. Po wybudowaniu sygnalizacji świetlnej, elementy aktywnego przejścia planujemy wykorzystać w innej lokalizacji.