Przykładem jest niedawna metamorfoza ulicy Świętojerskiej. Zmiana została przeprowadzona bardzo prostymi środkami, bez gruntownej przebudowy, a jej efekty zaskoczyły nawet nas. Czym innym jest bowiem narysować projekt nowej rabaty kwiatowej, a czym innym móc zobaczyć ją później na żywo. To bardzo satysfakcjonująca część pracy osób zajmujących się miejską zielenią. Zazwyczaj jednak projektanci, a wraz z nimi również mieszkańcy, muszą uzbroić się w cierpliwość. Ze względu na warunki pogodowe bardzo dobrą porą na nowe nasadzenia co do zasady zawsze jest jesień. W pełnej krasie zazielenione obszary prezentują się wtedy jednak dopiero od następnego sezonu.
Ślady parkowania sprzed dekady
Wiele lat temu na biegnącej wzdłuż Ogrodu Krasińskich ulicy samochody parkowały na chodniku, zajmowały miejsca między drzewami rosnącymi w małych kwadratowych misach. Przeniesienie parkowania na szeroką jezdnię miało miejsce jednak już w 2011 roku. Wtedy była to stosunkowa nowość. Jednak w kolejnych dekadach w Warszawie tego typu działania odbywają się już regularnie. Do niedawna pamiątką z przeszłości wciąż była jeszcze betonowa kostka, która w dużych ilościach pozostawała pomiędzy kolejnymi drzewami.
Więcej niż trawnik
Cała zbędna betonowa powierzchnia została usunięta. Zastąpiliśmy ją pasem zieleni w świetle szpaleru kilkudziesięciu starych drzew. Mają teraz lepsze warunki do wegetacji oraz są wzbogacone o niską zieleń, która tylko podkreśla ich walory. To nie jest zwykły trawnik. W pasie zieleni oko cieszą tulipany i niezapominajki, które właśnie pięknie rozkwitły. Bliżej placu Krasińskich jest też nowy ozdobny żywopłot.
“Rozpłytowane” zostały też narożniki skrzyżowań oraz wysepka przy przejściu dla pieszych zabezpieczająca je przed nielegalnym parkowaniem. Część nowej zieleni pełni rolę ogrodów deszczowych, stworzyliśmy je w 4 punktach. Posadziliśmy również 5 nowych drzew. To dęby, czyli ten sam gatunek, którego dorodniejsi przedstawiciele rosną wzdłuż ulicy w gęstym szpalerze już od lat.
Zakres robót objął też prace typowo drogowe. Wyremontowaliśmy chodnik oraz przystanek autobusowy, są tam teraz położone eleganckie kwadratowe płyty wykonane z lastryko. W kolejnym etapie przebudujemy przejście dla pieszych u zbiegu z lokalną ulicą Wałową, które zostanie wyniesione, czyli poprowadzone po grzbiecie progu zwalniającego. W ramach przebudowy sygnalizacji świetlnej pojawi się też komplet przejazdów rowerowych na skrzyżowaniu ulic Świętojerskiej, Anielewicza i gen. Andersa. Prace już trwają. Tutaj również można spodziewać się rozpłytowań, część z nich została z resztą już wykonana.
Kwiaty na Mazowieckiej, kwiaty na Jana Kazimierza
Dla miłośników tulipanów przygotowaliśmy miłe niespodzianki chociażby na przebudowanej ulicy Jana Kazimierza oraz na skrzyżowaniu Mazowieckiej i Kredytowej, które też przeszło metamorfozę. Zieleń jest bowiem nieodzownym elementem praktycznie wszystkich większych prac nad drogach innych niż najprostsze roboty o charakterze typowo utrzymaniowym.
Dążymy do dalszych zmian. Na Mazowieckiej pojawią się nowe drzewa między miejscami postojowymi oraz rozpłytowane zostaną przestrzenie na wysokości placu Małachowskiego. Z kolei na krzyżującej się z Jana Kazimierza ulicy Ordona trwa właśnie zazielenianie pasa między jezdniami, czyli zapowiadana “kropka nad i” po przebudowie tamtej ulicy. Pracujemy też nad projektami dodatkowej zieleni m.in. dla ulicy Królewskiej oraz Krakowskiego Przedmieścia.
Pracujemy na placach
Większe zmiany w tym samym duchu przechodzi równolegle kilka warszawskich placów. Pięć minut spacerem od ulicy Świętojerskiej trwają prace przy kolejnym etapie sukcesywnego zazieleniania placu Bankowego, które również są połączone z remontem chodników.
Tegoroczną perłą w koronie z pewnością będzie zaś nowy plac Centralny, czyli zielona oaza po wschodniej stronie Pałacu Kultury i Nauki w sąsiedztwie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Trwają ostatnie prace, zaprosimy Was tam na spacery jeszcze tej wiosny. Na placu pojawiło się ponad 100 drzew, a w jego sąsiedztwie drugie tyle. O budowie na bieżąco opowiada strona PlacCentralny.waw.pl.
Z kolei strona ZlotaZgoda.waw.pl opisuje zmiany zachodzące w śródmiejskim kwartale, vis-a-vis placu Centralnego, który docelowo będzie z nim połączony nowymi przejściami dla pieszych przez ulicę Marszałkowską. W rejonie ulicy Złotej i Zgoda pojawi się blisko 170 drzew oraz liczne nowe place miejskie. Sadzenie pierwszych drzew odbyło się w zeszłym tygodniu, wszystkie prace zakończą się zaś w przyszłym roku.