Sygnalizacja na skrzyżowaniu al. Sikorskiego z ul. Czarnomorską będzie zmodernizowana - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

08-09-2021

Sygnalizacja na skrzyżowaniu al. Sikorskiego z ul. Czarnomorską będzie zmodernizowana

Usprawnimy poruszanie się wszystkim uczestnikom ruchu na skrzyżowaniu al. Sikorskiego z ul. Czarnomorską i na wlocie ul. Pory. Zmodernizujemy tam sygnalizację świetlną, którą wyposażymy we wszelkie niezbędne urządzenia. Dodatkowo wybudujemy przejazdy rowerowe i wyremontujemy fragmenty chodników.

W Warszawie znajduje się blisko 850 skrzyżowań i przejść z sygnalizacją świetlną. Z każdym rokiem liczba świateł się zwiększa, ale nasze działania nie ograniczają się tylko do ich budowy. Dbamy również o stan istniejących, bo zwłaszcza te najstarsze wymagają często kompleksowej modernizacji związanej m.in. z wymianą przestarzałych urządzeń. Jednocześnie jest to okazja do poprawy funkcjonowania sygnalizacji i remontu infrastruktury w najbliższym otoczeniu.

Całkowita wymiana

Tak stanie się na skrzyżowaniu al. Sikorskiego i ul. Czarnomorskiej i na wlocie ul. Pory. Znajdująca się tam sygnalizacja jest jedną z najstarszych w okolicy i wymaga wymiany. Jest też przestarzała, bo nie działa w koordynacji z pozostałymi pobliskimi światłami w ciągu arterii prowadzącej m.in. na most Siekierkowski.

Zmienią to prace modernizacyjne, na które szukamy wykonawcy. Właśnie ogłosiliśmy przetarg i do 15 września czekamy na oferty. Z firmą, która przedstawi najkorzystniejszą propozycję, zwiążemy się umową nakładającą termin 80 dni na realizację inwestycji od daty podpisu.

Zadaniem wybranej firmy będzie wymiana masztów i latarni sygnalizacyjnych na ledowe wraz z okablowaniem i urządzeniami sterującymi. Nowe światła zostaną wyposażone w akustyczne naprowadzanie, automatyczne wykrywanie pojazdów oraz detekcję pieszych i rowerzystów. Tym samym sygnalizacja będzie pracować akomodacyjnie. Zielone światło dla samochodów będzie gasnąć tylko wtedy, gdy pieszy zbliży się do jezdni – pozwoli to na poprawę płynności ruchu na skrzyżowaniu. Ponadto zostanie skoordynowana z pozostałymi w ciągu al. Sikorskiego.

Przy okazji modernizacji sygnalizacji poprawimy towarzyszącą infrastrukturę. Wyznaczymy dwa przejazdy rowerowe – wzdłuż przejścia dla pieszych przez al. Sikorskiego i wzdłuż zebry na ul. Pory. Przy jej wlocie, a także od strony ul. Czarnomorskiej, wybudujemy trzy krótkie fragmenty drogi dla rowerów, aby podpiąć do nich trasy, które w przyszłości powstaną po obu stronach al. Sikorskiego. Wyremontujemy także chodniki w obrębie przejść i zamontujemy płyty z wypustkami, ostrzegające osoby z dysfunkcją wzroku o zbliżaniu się do krawędzi jezdni. Dodatkowo zazielenimy południowo-wschodni narożnik przy wlocie ul. Czarnomorskiej, którego nawierzchnię w całości stanowi dziś kostka.

 

Więcej modernizowanych świateł

W 2021 r. sygnalizacje modernizujemy i przebudowujemy w wielu miejscach. Powoli do końca zmierzają prace na skrzyżowaniu al. Wilanowskiej i ul. Kosiarzy, aby światła objęły przedłużoną i podłączoną do tej „krzyżówki” ul. Sarmacką. Niedawno zakończyliśmy usprawniać działanie świateł na skrzyżowaniach: ul. Wołoskiej z ul. Dąbrowskiego i ul. Madalińskiego, a także ul. Marszałkowskiej z ul. Królewską. Do końca zmierzają remonty sygnalizacji w ciągu ul. Wał Miedzeszyński – na skrzyżowaniach z ulicami Wersalską, Fieldorfa „Nila” i Afrykańską oraz na przejściach dla pieszych na wysokości ul. Ateńskiej i Basenów Kora.

Od połowy sierpnia trwa przebudowa świateł na skrzyżowaniu al. Komisji Edukacji Narodowej z ulicami Bartoka i Surowieckiego. Tu nowa sygnalizacja usprawni poruszanie się kierowcom, pieszym i rowerzystom, dla których dodatkowo powstaną przejazdy rowerowe.

Ponadto niebawem w pełni powinny rozpocząć się prace na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich z ul. Ryżową. Tutaj przebudowę sygnalizacji poprzedziły roboty wodociągowe związane z budową kanału sanitarnego.

Projekt stałej organizacji ruchu:

Podkład organizacja_Sikorskiego-Czarnomorska

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl