Sygnalizacja, szerszy chodnik i przejazd. Przejście przy pl. Bankowym przebudowane - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

23-12-2021

Sygnalizacja, szerszy chodnik i przejazd. Przejście przy pl. Bankowym przebudowane

Zakończyliśmy przebudowę przejścia dla pieszych przez ul. Marszałkowską na wysokości ul. Senatorskiej. Stało się bezpieczniejsze i wygodniejsze, bo zyskało sygnalizację świetlną i szerszy chodnik od strony ul. Elektoralnej. Wprowadzone zmiany są niewielkim, ale bardzo istotnym elementem Nowego Centrum Warszawy.

Prace zostały przeprowadzone bardzo sprawnie. Wykonawcą była firma Podkowa. Trwały ok. miesiąca, dzięki czemu nie były zbyt inwazyjne dla uczestników ruchu. Ich efektem jest poprawa bezpieczeństwa. Przejście przy pl. Bankowym było bowiem jedynym, na blisko 3-kilometrowym odcinku ul. Marszałkowskiej w stronę pl. Konstytucji, na którym ruchem nie sterowały światła. Dlatego w trakcie audytu nieosygnalizowanych zebr w Warszawie uzyskało noty 1 i 2 w sześciostopniowej skali (od 0 do 5). Audytorzy wskazali, że piesi są tam narażeni na mknące z dużymi prędkościami samochody. I zarekomendowali właśnie budowę sygnalizacji.

Szerszy chodnik, piesi mają więcej miejsca

Światła na przejściu powstały przez obie jezdnie oraz przez torowisko tramwajowe. Wyposażyliśmy je, co zresztą jest już standardem przy tego typu inwestycjach, w automatyczną detekcję pieszych i pojazdów. Charakterystyczne żółte przyciski są jedynie uzupełnieniem — m.in. zawierają dodatkowe informacje przydatne dla osób niewidomych i niedowidzących. Nowe i modernizowane sygnalizacje co do zasady mają zaprogramowany priorytet dla komunikacji zbiorowej, przejazd tramwajów nie powinien więc być utrudniony mimo dodatkowych świateł.

Przy okazji zmieniliśmy geometrię skrzyżowania z ul. Elektoralną. Jej wlot zyskał nowy profil, dzięki czemu znalazło się miejsce na poszerzenie chodnika przy południowo-zachodnim narożniku. Do tej pory był bardzo wąski, bo częściowo znajduje się na podwyższeniu, do którego prowadzą schody.

Aby piesi mieli więcej miejsca, przesunęliśmy samą zebrę. Obok niej wyznaczyliśmy przejazd rowerowy. Będzie potem połączony z infrastrukturą rowerową planowaną w ramach przebudowy ul. Marszałkowskiej na odcinku od pl. Bankowego do Królewskiej.

 

Wschodnia nitka ul. Marszałkowskiej w rejonie przejścia zachowała trzypasmowy przekrój. Po stronie zachodniej przejście jest teraz przez 2 pasy. Nowa geometria została dostosowana do planów wynikających z koncepcji “Zielonej Marszałkowskiej”. Po zachodniej stronie ulicy pomiędzy pl. Bankowym a ul. Królewską ma powstać dwukierunkowa droga dla rowerów oraz szpaler drzew. Parkowanie zostanie przeniesione z chodnika na jezdnię. Projektowanie tych zmian właśnie trwa, a ich realizacja będzie najprawdopodobniej możliwa w 2022 i 2023 roku.

Nowe Centrum Warszawy

Przebudowa przejścia przez ul. Marszałkowską na wysokości ulic Senatorskiej i Elektoralnej stanowi część zmian, które składają się na Nowe Centrum Warszawy. Jest to realizowany przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego plan przemiany centralnej części miasta w bezpieczną, wygodną, dostępną i zieloną przestrzeń. W ramach tego programu metamorfozę przejdzie  ul. Marszałkowska na odcinku od pl. Bankowego do pl. Konstytucji. Prowadzone są prace na tzw. placu Pięciu Rogów i rondzie Dmowskiego, gdzie powstają nowe przejścia dla pieszych i infrastruktura rowerowa, a sadzenie nowych drzew już się kończy.

Zmienią się także ulice Chmielna i Krucza. Niedawno rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny dla ulic Zgoda i Złotej, które również zyskają nowy wygląd. To samo czeka też al. Jerozolimskie – po planowanym przez kolejarzy od 2024 r. remoncie linii średnicowej.

W ramach Nowego Centrum Warszawy w zeszłym roku przebudowane zostały centralny odcinek al. Jana Pawła II i rondo Czterdziestolatka.

Powered by Projectic.pl