To efekt zakończonego w ubiegłym roku kompleksowego audytu brd wszystkich przejść dla pieszych, jakimi zarządzamy. Pod lupę wzięliśmy 4093 zebry we wszystkich 18 dzielnicach. Na najniżej ocenionych wdrażamy wskazane rozwiązania zidentyfikowanych problemów.
Rekomendacją audytorów w wielu miejscach była budowa sygnalizacji świetlnej. Dotyczy to głównie większych, dwujezdniowych ulic, gdzie nie ma możliwości zastosowania innych rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo.
Jednym z takich przejść jest zebra na ul. Żegańskiej, w rejonie posesji 22c. Jest ona zlokalizowana o ok. 100 m na wschód od ronda u zbiegu z ul. Pożaryskiego. Piesi mają tu do pokonania dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. W audycie przejście przez południową jezdnię zostało ocenione na 1 pkt., zaś przez północną na 0 pkt. (w skali 0-5 pkt.). Podstawową rekomendacją była budowa sygnalizacji świetlnej.
Właśnie ogłosiliśmy przetarg na zaprojektowanie świateł w tym miejscu. Liczymy że uda się go rozstrzygnąć, a wybrany wykonawca opracuje szczegółową dokumentację. Dzięki niej, możliwe będzie wybudowanie sygnalizacji w przyszłym roku. Byłaby to kolejna sygnalizacja w tej okolicy – niedawno powstały światła m.in. na ul. Kajki przy Alpejskiej i Odrodzenia oraz na Żegańskiej przy Bursztynowej.
W planach na 2021 r. jest budowa kilku sygnalizacji na najbardziej niebezpiecznych przejściach wytypowanych w audycie brd. Na liście są m.in. przejścia przez Marszałkowską (przy Senatorskiej), al. Krakowską (przy Tapicerskiej), Kondratowicza (przy Blokowej) oraz I. Gandhi (przy Hirszfelda i Teligi). Sygnalizacja ma stanąć u zbiegu ulic Lazurowej i Dywizjonu 303.