Szersze chodniki, wygodne parkowanie — już wkrótce na ul. Odyńca - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

19-05-2020

Szersze chodniki, wygodne parkowanie — już wkrótce na ul. Odyńca

Zgodnie z zapowiedziami kontynuujemy program przenoszenia parkowania z chodników na jezdnię. Czas na zapowiedź zmian na Mokotowie.

Zmiany obejmą ulicę Odyńca na odcinku od alei Niepodległości. Obecnie jednopasmowa jezdnia ma tutaj aż 9 metrów szerokości, czyli po 4,5 metra w każdym kierunku. Jednocześnie parkowanie samochodów odbywa się w całości na chodniku. Kierowcy manewrują na chodniku i między szpalerem drzew, co nie jest ani wygodne dla nich, ani bezpieczne dla pieszych, oraz dodatkowo stanowi zagrożenie dla zieleni, która jest rozjeżdżana kołami samochodów. Całkowita szerokość chodnika po północnej stronie ulicy to ok. 3 metry, czyli teoretycznie bardzo komfortowe warunki dla pieszych. Jednak po zaparkowaniu na nim samochodu szerokość ta zmniejsza się do 1 metra lub mniej. Rząd samochodów ustawionych na chodniku sprawia, że bardzo trudno jest z niego korzystać pieszym.

Projekt jest odpowiedzią na wszystkie te problemy. Po północnej stronie ul. Odyńca parkowanie zostanie w całości przeniesione na jezdnię. Dzięki temu miejsc będzie więcej (nie trzeba omijać drzew rosnących na chodniku), a korzystanie z nich wygodniejsze. Nie bez znaczenia jest, że cała szerokość chodnika będzie teraz tylko do dyspozycji pieszych. Dodatkowo chcemy wyznaczyć dla nich nowe przejście w rejonie ulicy Czeczota, na wysokości ogródka jordanowskiego.

Łącznie będą dokładnie 64 legalne miejsca parkingowe. Trzy z nich będą wyznaczone specjalnie dla osób niepełnosprawnych. Obecnie na omawianym odcinku nie ma ani jednej “koperty”. Ulica Odyńca jest jednopasmowa a dodatkowymi pasami do skrętu w lewo w rejonie skrzyżowań z ulicami Krasickiego i Puławską. Jezdnia jest obecnie tak szeroka, że pomimo utworzenia na niej nowych miejsc parkingowych układ ten nie ulegnie praktycznie żadnym zmianom.

Projekt zmian został już przez nas przygotowany i skierowany do dalszych prac. Planujemy wdrożyć  go w przeciągu kilku tygodnii, niezwłocznie po zatwierdzeniu przez zarządcę ruchu — Biuro Polityki Mobilności i Transportu.

Projekt organizacji ruchu
Stan obecny

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl