Testowanie fotoradarów na moście Poniatowskiego - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

22-09-2020

Testowanie fotoradarów na moście Poniatowskiego

Wolniej niż zwykle we wtorkowe przedpołudnie poruszali się kierowcy na moście Poniatowskiego. Jedna z firm zainteresowanych udziałem w przetargu na dostarczenie nam 6 fotoradarów, które staną na tej przeprawie, przeprowadzała test urządzeń.

Testy fotoradaru na moście Poniatowskiego.

Most Poniatowskiego to bardzo popularna przeprawa wśród wszystkich grup użytkowników. Szczególnie latem jest oblegany przez pieszych i rowerzystów, poruszających się między atrakcjami na obu brzegach rzeki. Dla kierowców to długi, w większości prosty odcinek drogi z dwoma pasami ruchu w każdą stronę (jeden częściowo zajęty jest przez buspas), który – niestety – zachęca ich do jazdy szybszej niż przepisowe 50 km/h, a miejscami 40 km/h.

Kierowcy zwalniali

Dlatego chcemy tam poprawić bezpieczeństwo. Pomoże w tym sześć fotoradarów, na które rozpisaliśmy przetarg. Jedna z firm zainteresowanych dostawą urządzeń poprosiła o możliwość ich przetestowania na moście. Wydaliśmy na to zgodę.

Test rozpoczął się przed godz. 10. Potrwał blisko 180 minut. W tym czasie oferent sprawdzał, czy parametry i konstrukcja mostu nie wpływają na pracę fotoradarów i nie powodują błędnych wskazań. Dokonywane pomiary nie były wiążące – jeśli ktoś przekroczył prędkość, uszło mu to na sucho. Informowało o tym zresztą wprowadzone odpowiednie oznakowanie. Kierowcy jednak widząc żółte „skrzynki”, jechali w tym miejscu wolniej niż zwykle. Instalacja urządzeń była bezinwazyjna.

Dodatkowe patrole

Termin nadsyłania ofert w przetargu mija 5 października. Potem będziemy musieli wybrać najlepszą. Następnie przekażemy urządzenia w użytkowanie do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w ramach systemu CANARD. To konieczne, ponieważ zgodnie z przepisami ustawy warszawski samorząd od kilku lat nie może korzystać z automatycznych urządzeń kontroli prędkości. Dlatego też tymczasowym rozwiązaniem, jakie miasto stosuje, by ścigać piratów drogowych na moście Poniatowskiego, jest opłacanie dodatkowych patroli policji.

Zanim ogłosiliśmy przetarg, zgodę na lokalizację fotoradarów na moście wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków. Po trzy urządzenia staną po północnej i południowej stronie przeprawy, m.in. w pobliżu wieżyc i przystanków tramwajowych po lewobrzeżnej stronie.

Powered by Projectic.pl