To był rekordowy Rowerowy Maj - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

06-06-2024

To był rekordowy Rowerowy Maj

Rekordowe wyniki siódmej edycji Rowerowego Maja w Warszawie – ponad 111 tys. młodych uczestników z 501 stołecznych placówek oświatowych wykręciło ponad 2,5 miliona aktywnych przejazdów. W ten sposób potwierdzili, że drogę do szkoły czy przedszkola można szybko i przyjemnie przebyć rowerem, hulajnogą lub na innym sprzęcie napędzanym siłą mięśni.

– Celem Rowerowego Maja jest promocja zrównoważonej mobilności, zdrowego stylu życia i ekologii wśród najmłodszych. To też krok w kierunku rozwijania samodzielności i podejmowania przez dzieci pierwszych decyzji transportowych. To bardzo ważny krok, bo im szybciej przyzwyczaimy najmłodszych, że rower czy hulajnoga są świetnym środkiem transportu do codziennych dojazdów do szkoły i przedszkola, tym bardziej będzie naturalnym wyborem i sposobem przemieszczania się na uczelnię czy do pracy – mówiła podczas spotkania podsumowującego kampanię z jej koordynatorami zastępczyni prezydenta Warszawy Renata Kaznowska. – Rowerowy Maj kształtuje więc Warszawę jutra, w której zielony, zrównoważony transport stanowić będzie podstawę podróży po mieście. Cieszę się, że Rowerowy Maj dosłownie kręci tylu młodych ludzi, którzy z entuzjazmem biorą udział w akcji – bijąc kolejne rekordy frekwencyjne – dodała wiceprezydentka stolicy.

W tegorocznej edycji kampanii wzięło udział ponad 111 tys. młodych warszawiaków z 501 stołecznych placówek. Wśród nich było 272 przedszkola i 229 szkół podstawowych. To kolejny rekord – w tym roku zgłosiło się o 60 placówek więcej, niż w poprzedniej edycji. W Rowerowym Maju udział bierze już łącznie ponad 70 proc. publicznych szkół podstawowych i przedszkoli z terenu Warszawy.

Koordynacja na medal

Start Rowerowego Maja poprzedziły szkolenia oraz konsultacje organizowane przez zespół koordynatorek z Zarządu Dróg Miejskich, które przygotowały nauczycieli do prowadzenia kampanii w placówkach. Kolportowane były także dzienniczki rowerowe, plakaty i naklejki. Poza tym w akcję zaangażowani byli koordynatorzy i koordynatorki w poszczególnych placówkach.

– Rowerowy Maj nie odbyłby się bez szkolnych i przedszkolnych koordynatorów. To oni czuwają nad przebiegiem kampanii w swoich placówkach, przekazują jej zasady, ideę, kontaktują się z dziećmi i rodzicami. W tym roku tego niełatwego zadania podjęło się ponad 900 osób. To dane oficjalne, ale mamy świadomość, że w realizację kampanii zaangażowanych jest dużo więcej nauczycieli i pracowników szkół oraz przedszkoli. A to właśnie koordynatorzy i wspierające ich osoby stoją za ogromnym sukcesem Rowerowego Maja w Warszawie. Bardzo im za to dziękuję – mówiła Renata Kaznowska.

W 2024 r. w stolicy w kampanię oficjalnie zaangażowało się 953 nauczycieli – to o 107 więcej niż w roku ubiegłym.

Rekordowe liczby

Do udziału w Rowerowym Maju zgłosiło się w tym roku aż 501 placówek, w tym 272 przedszkola i 229 szkół podstawowych. Łącznie 111 731 aktywnych uczestników zrealizowało łącznie 2 535 556 przejazdów. W maju 2024 roku 49 proc. wszystkich możliwych podróży do warszawskich szkół i przedszkoli biorących udział w akcji zostało zrealizowanych aktywnie. To o 5 punktów procentowych więcej niż przed rokiem.

Pełną, 100-procentową frekwencją pochwalić się może ponad 4 tysiące uczniów i przedszkolaków, co w sytuacji, gdy w wielu szkołach w maju były dni wolne w związku z egzaminami 8-klasistów, jest świetnym wynikiem. W aż 881 klasach i w 530 grupach przedszkolnych aktywny udział w kampanii wzięły wszystkie dzieci.

Zwycięzcy tegorocznej kampanii w poszczególnych kategoriach to:

  • Szkoła „mała”:

Szkoła Podstawowa nr 391 im. Macieja Aleksego Dawidowskiego ps. „Alek” (Żoliborz) z ogólną frekwencją 70,5 proc.

  • Szkoła „średnia”:

Szkoła Podstawowa nr 173 im. Górników Polskich (Wesoła) z frekwencją 76,39 proc.

  • Szkoła „duża”:

–  Szkoła Podstawowa nr 403 (Wola) z frekwencją 74,7 proc.

  • Przedszkola:
  1. Przedszkole nr 253 „Akademia Pana Kleksa” (Wola) z frekwencją 86,9 proc.
  2. Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 65 „Tarchominek” (Białołęka) z frekwencją 86,3 proc.
  3. Przedszkole nr 364 „Pod Tęczą” (Bielany) – frekwencja 84 proc.

Aktywne nagrody za aktywne przejazdy

Udział w kampanii to powód do satysfakcji i zadowolenia, ale też szansa na zdobycie nagród, takich jak m.in. zabawa w parku trampolin, możliwość udziału w treningu kolarskim, wizyta w muzeum czy teatrze, udział w warsztatach lub spotkaniu ze znanym sportowcem.

W każdej placówce biorącej udział w kampanii organizatorzy nagradzają po jednej klasie lub grupie przedszkolnej z najwyższą frekwencją. Z nagrody będzie mogła skorzystać cała klasa lub grupa, co jest świetną okazją do integracji i wspólnego świętowania sukcesu.

Dodatkowo, w trzech najaktywniejszych szkołach, po jednej z każdej kategorii, za ponadprzeciętne zaangażowanie i wysoką frekwencję w kampanii, najaktywniejsze klasy otrzymują nagrodę główną w postaci jednodniowej wycieczki z Manufakturą Przygody. Z kolei w trzech przedszkolach z najwyższą frekwencją wyróżnieniem dla najaktywniejszych grup będzie wycieczka do rodzinnego Parku Rozrywki i Wypoczynku Sady Klemensa.

Na uczestników czekają także nagrody indywidualne.

Więcej na temat nagród grupowych i indywidualnych można przeczytać na stronie rowerowymaj.eu/warszawa-2024

Doszkalanie i serwisy rowerowe

Rowerowy Maj o również warsztaty doskonalące jazdę na rowerze. Są one przeznaczone dla uczniów z klas IV-VIII szkół podstawowych.

Dla uczestników kampanii zostały także zorganizowane Szkolne Serwisy Rowerowe, oferujące przeglądy i drobne naprawy rowerów. W tym roku działają w weekendy, co ma zwiększyć ich dostępność, w tym dla dzieci z przedszkoli. Usługi są całkowicie darmowe, wystarczy mieć ze sobą dzienniczek rowerowy, świadczący o uczestnictwie w kampanii Rowerowy Maj. W 8 dzielnicach, gdzie dotychczas zawitały, sprawdzono niemal 350 jednośladów, ale na chętnych czekają jeszcze kolejne 4 lokalizacje, w tym w Parku Bródnowskim w trakcie pikniku zwieńczającego kampanię.

Dokładny harmonogram kolejnych serwisów można sprawdzić w wydarzeniu: https://fb.me/e/1VxEvLDWD

Finałowy piknik

To już tradycja, że warszawski Rowerowy Maj kończy się piknikiem, który w tym roku odbędzie się 16 czerwca na Targówku, w Parku Bródnowskim. Wydarzenie rozpocznie się wspólnym przejazdem, który wystartuje spod Stadionu Narodowego. Mogą wziąć w nim udział rowerzyści, jak i osoby poruszające się na hulajnogach, rolkach, wrotkach, czy deskorolkach.

Więcej o kampanii na profilu: facebook.com/RowerowyMajWarszawa.

Powered by Projectic.pl