REDYSTRYBUCJA PRZESTRZENI ULICZNEJ – WARSZTATY I DOBRE PRAKTYKI Z MIAST PILOTAŻOWYCH
Pierwszego dnia wydarzenie rozpoczęło się powitaniem ze strony miasta gospodarza w Centrum Nauki Universeum. Uczestnicy wzięli udział w immersyjnym pokazie w kopule WisDome, po którym odbyła się prezentacja Johana Rehngrena, architekta krajobrazu miasta Göteborg, który przedstawił trwające w mieście przekształcenia urbanistyczne.
Tego dnia odbył się także zorganizowany przez Eurocities oraz FACTUAL warsztat na temat redystrybucji przestrzeni ulicznej, koncentrujący się na rzeczywistych przypadkach z miast pilotażowych: Utrechtu, Warszawy, Heidelbergu, Budapesztu i Göteborga. Podczas warsztatu omówiona została sytuacja dotycząca rejonu filii Szkoły Podstawowej nr. 258 przy ul. Namysłowskiej 1 w Warszawie.
WIZYTA W TERENIE – GӦTEBORG W PRAKTYCE
Po południu uczestnicy mogli wziąć udział w jednej z trzech wizyt terenowych: spacerze po centrum miasta i prezentacji zrealizowanych przekształceń przestrzeni, połączonym audycie pieszo-rowerowym w dzielnicy Bergum-Gunnilse oraz prezentacji technologii cyfrowych stosowanych w mobilności.
Drugi dzień rozpoczął się sesją na temat wskaźników projektowych i ich ewaluacji, prowadzoną przez Dorien Duffner-Korbee i Jonathana Koehlera z Instytutu Fraunhofer, po której odbyły się trzy warsztaty tematyczne. Pierwszy, prowadzony przez organizację DEKRA, analizował bezpieczeństwo drogowe w miastach, na podstawie danych z Barcelony i Heidelbergu. Drugi, prowadzony przez CERTH, poświęcony był inkluzywności i dostępności. Trzeci warsztat, poprowadzony przez think tank Demos Helsinki obejmował studia przypadków z Bolonii i Warszawy.
Po południu odbyły się dodatkowe wizyty terenowe: przejazd rowerami po tymczasowej infrastrukturze rowerowej, wizyta w rejonie Korsvägen poświęcona planowaniu ruchu oraz prezentacja usługi transportu publicznego na żądanie „Flexlinjen” dla osób starszych.
GŁOS KOBIET W PROJEKTOWANIU MIAST
Trzeci i ostatni dzień koncentrował się na inkluzywności w mobilności miejskiej. Odbyła się debata z udziałem Blanki Valdivii Gutiérrez z Colectivo Punt 6, specjalizującej się w feministycznej urbanistyce i Melissy Bruntlett, ekspertki w zakresie mobilności miejskiej i współautorki książki „Rowerowe miasto”. Spotkanie poświęcony zagadnieniu płci w projektowaniu przestrzeni publicznych zostało poprowadzone przez Aurę Istrate z University College Dublin.
Spotkanie konsorcjum REALLOCATE było ważnym momentem w realizacji projektu, pozwoliło na zacieśnienie współpracy i wzmocnienie sieci europejskich miast zaangażowanych w zrównoważoną i inkluzywną transformację przestrzeni miejskich.