Ulica Okrzei do przebudowy. Otworzyliśmy oferty - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

20-01-2025

Ulica Okrzei do przebudowy. Otworzyliśmy oferty

Nowe Centrum Warszawy przechodzi na prawy brzeg Wisły – otworzyliśmy właśnie oferty w przetargu na przebudowę ulicy Okrzei na Pradze-Północ. Jest z czego wybierać bo są bardzo dobre. Po zakończeniu prac ulica zmieni się w zieloną przestrzeń przyjazną spacerowiczom i rowerzystom.

– Most pieszo-rowerowy odmieni wygląd centrum stolicy – zbliżając do siebie śródmiejskie bulwary z Pragą. Jest to ważny etap projektu Nowe Centrum Warszawy, który podnosi jakość przestrzeni miejskich po obu stronach Wisły. Most pozytywnie wpłynie na funkcjonalność okolicy ul. Okrzei na Pradze. Po zakończeniu przebudowy – ta ulica i jej okolice całkowicie zmienią swój charakter – mówił wiosną zeszłego roku podczas otwarcia nowej przeprawy przez Wisłę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

 

Po zakończeniu prac projektowych ogłosiliśmy przetarg na modernizację tej praskiej ulicy. Właśnie otworzyliśmy oferty 4 zainteresowanych wykonawców. Ich propozycje są bardzo dobre, wszystkie mieszczą się w przedziale 20 – 23,5 mln zł i są ok. 30 proc. niższe od założonego przez nas kosztorysu. Teraz przystępujemy do ich analizy, tak żeby wybrać jak najlepszą. Jest z czego wybierać.

Po zakończeniu przebudowy ul. Okrzei stanie się przestrzenią z priorytetem dla pieszych i rowerzystów – zamiast asfaltu będzie tu estetyczna, kamienna nawierzchnia i szpalery drzew. Dla samochodów i autobusów zostanie jeden pas – ruch, tak jak dotychczas, będzie odbywał się jednokierunkowo. Z kolei po północnej stronie ul. Okrzei powstanie dwukierunkowa droga rowerowa, a po obu stronach szerokie deptaki dla pieszych i miejsce na ogródki gastronomiczne.


  • Zobacz ulicę Okrzei po przebudowie

  • 👷 Schemat przekroju ulicy - kliknij, aby rozwinąć

    Infografiki można też pobrać na dole strony.

  • 🛣️ Projekt organizacji ruchu - kliknij, aby rozwinąć

    Okrzei (Wybrzeże Szczecińskie - Jagiellońska) - SOR 2024 ZDM

    Projekt można też pobrać na dole strony. To element całej dokumentacji przetargowej.


Wykonawca wybrany w przetargu będzie miał po podpisaniu umowy 17 miesięcy na wykonanie wszystkich prac.

Co się zmieni?

Rozbudowa obejmie odcinek od ul. Wybrzeże Szczecińskie do ul. Jagiellońskiej. Główne zmiany to:

  • zredukowanie ruchu samochodowego: na Okrzei pozostanie jeden pas ruchu w jednym kierunku, co poprawi bezpieczeństwo i stworzy dodatkową przestrzeń na inne elementy infrastruktury oraz zieleń;
  • droga dla rowerów: powstanie dwukierunkowa droga rowerowa z nawierzchnią asfaltową i kamienną, która będzie przedłużeniem dla – istniejącej już w tej części miasta – rozbudowanej sieci dróg rowerowych;
  • bezpieczniejsze skrzyżowania: wyniesione tarcze na skrzyżowaniach z ulicami Panieńską, Krowią i Sierakowskiego poprawią bezpieczeństwo uczestników ruchu;
  • przestrzeń dla pieszych: chodniki, przejścia i zjazdy zostaną przebudowane, by były wygodne i bezpieczne dla pieszych, pojawi się też miejsce na ogródki gastronomiczne.

Przebudowa obejmie również modernizację sieci wodno-kanalizacyjnej, energetycznej oraz oświetleniowej.

 

 

Nowe drzewa i mała architektura

Jednym z priorytetów inwestycji jest troska o środowisko. W ramach przebudowy zostaną posadzone 74 nowe drzewa, które będą tworzyły szpalery. W planach są też nowe rabaty kwiatowe, krzewy i mała architektura. Wybrana roślinność będzie dostosowana do warunków miejskich. Na Okrzei pojawi się między innymi grusza drobnoowocowa i klon czerwony. Drzewa posadzone zostaną w modułach (klatkach) antykompresyjnych. To rozwiązanie sprawdziło się już m.in. na placu Pięciu Rogów i jest obecnie wprowadzane na placu Centralnym. Nie oznacza to oczywiście rezygnacji z trawników i krzewów tworzących małe kameralne skwery.

Inwestycja z myślą o przyszłości

Przebudowa ul. Okrzei to ważny krok w stronę zrównoważonego rozwoju miasta po obu brzegach Wisły. Podobnie jak w przypadku realizowanych już inwestycji w ramach Nowego Centrum Warszawy wykorzystane zostaną nowoczesne rozwiązania, wysokiej jakości materiały, dorodna zieleń i estetyczna mała architektura.

Co dalej?

Kolejnym etapem działań w ramach Nowego Centrum Warszawy na prawym brzegu Wisły będzie konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy ulic, placów i zieleńców w centralnej części obszaru Starej Pragi. W najbliższym czasie Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy ogłosi konkurs, który obejmie m.in. plac pomiędzy ulicą Okrzei i Kłopotowskiego, ulicę Floriańską oraz pl. Weteranów 1863 r. Jego głównym celem będzie wyłonienie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej, która w jak największym stopniu umożliwi poprawę jakości i dostępności przestrzeni publicznej oraz ułatwienie komunikacji pieszej i rowerowej w tym obszarze.

Aktualizacja

Ten artykuł został zaktualizowany 17 kwietnia 2025 r. o informację o otworzeniu ofert w przetargu.

Powered by Projectic.pl