Inwestycja w ścisłym Śródmieściu rozpoczęła się latem 2024 r. Przebudowa całego kwartału ulic Jasna, Sienkiewicza, Złota i Zgoda potrwa dwa lata. Metamorfoza obejmie obszar o łącznej powierzchni 2,5 hektara. Celem tych zmian jest udostępnienie mieszkankom i mieszkańcom wygodnej, przyjaznej przestrzeni miejskiej, w której chce się spędzać czas – tak, jak to zostało zrobione na ulicach Brackiej, Chmielnej, placu Pięciu Rogów, a za chwilę również na tzw. Placu Centralnym przy Pałacu Kultury i Nauki.
Zieleń przede wszystkim
Ważnym elementem zmian w centrum stolicy jest zieleń. Na ul. Zgoda, gdzie dziś i jutro sadzonych jest 11 dużych wiązów, takich drzew będzie aż 167 – na odcinku od placu Pięciu Rogów do ul. Złotej. Razem z bylinami i krzewami stworzą zielony obszar o powierzchni blisko 3 tys. m kw.
W kolejnym etapie prac zostanie zainstalowana mała architektura, a przestrzeń dla pieszych zostanie zwiększona. Parkowanie w dużej mierze przeniesione zostanie pod ziemię, do parkingu pod placem Powstańców Warszawy. Powstanie w ten sposób kolejne miejsce spotkań – z możliwością urządzania koncertów plenerowych i innych wydarzeń.
Łącznie wszystkich drzew już posadzonych w ramach NCW w tym szeroko pojętym obszarze jest już 455, a z tego tylko w najbliższej okolicy Złotej i Zgoda 188 sztuk. Ze wszystkimi drzewami na Złotej/Zgoda będzie ich łącznie aż 611, i to nie koniec zazieleniania serca miasta (planowane są m.in. kolejne nasadzenia przy Marszałkowskiej).
Szczegóły i aktualności dotyczące przebudowy można znaleźć na dedykowanej tej inwestycji stronie internetowej.
Nowe Centrum Warszawy zmienia miasto
Poszczególne elementy prezydenckiego projektu Nowego Centrum Warszawy zgodnie z planem coraz bardziej zazębiają się ze sobą, aby docelowo stworzyć spójną i funkcjonalną całość. W poprzednich latach przebudowane zostały m.in.: spory odcinek alei Jana Pawła II wraz z rondem Czterdziestolatka, rondo Dmowskiego, plac Pięciu Rogów, plac Trzech Krzyży oraz kilka odcinków ulicy Marszałkowskiej.
W kilku innych miejscach ścisłego centrum trwają inne ważne inwestycje. Jedną z bardziej spektakularnych była zamiana skrzyżowania rozcinającego na pół deptak na ulicy Chmielnej w zielone miejsce spotkań i wypoczynku. W ten sam sposób powstał tu tzw. plac Pięciu Rogów.
Efektownie prezentuje się również przebudowa ul. Chmielnej na całym jej śródmiejskim odcinku oraz odchodzącego od niej fragmentu ulicy Brackiej. Tuż obok powstał parking podziemny pod placem Powstańców Warszawy. Działa również Muzeum Sztuki Nowoczesnej, na ukończeniu jest urządzenie na nowo fragmentu dawnego placu Defilad. Ruszyły też prace przy budowie nowej siedziby TR Warszawa.