Umowy na doświetlenia przejść podpisane - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

08-07-2019

Umowy na doświetlenia przejść podpisane

Konsekwentnie poprawiamy oświetlenie na przejściach dla pieszych. Właśnie podpisaliśmy umowy na wykonanie prac, w ramach których na 192 zebrach będzie jaśniej i bezpieczniej.

Przejścia dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej od 2015 roku są sukcesywnie poddawane audytowi bezpieczeństwa. Audytorzy oceniają przejścia pod kątem 30 rygorystycznych kryteriów, a jednym z nich jest właśnie jakość oświetlenia. Przez ten czas sprawdzonych zostało ponad 2800 zebr w całym mieście, docelowo do 2020 r. audytem mają zostać objęte wszystkie przejścia bez sygnalizacji świetlnej.

W wyniku przeprowadzanych kontroli doświetlane są potencjalnie najbardziej niebezpieczne miejsca. Mijające lata pod tym względem były bardzo intensywne. W 2018 roku udało się zamontować dodatkowe oświetlenie na 435 zebrach – dla porównania w 2017 roku doświetlonych zostało 337 przejść, a w 2016 – 78.

W tym planujemy poprawić bezpieczeństwo na kolejnych 400 zebrach. Właśnie podpisaliśmy umowy na doświetlenie 192 przejść w prawie wszystkich dzielnicach Warszawy.  Przejścia, które zostaną doświetlone w przeciągu najbliższych 5 miesięcy będą wyposażone w dodatkowe słupy i oprawy oświetleniowe, zaprojektowane tak, aby oświetlały pieszego na przejściu. Oprawy które montowane są na niższych słupach kierują światło pod odpowiednim kątem bezpośrednio na zebrę. Oznacza to, że pieszy podczas pokonywania jezdni jest doświetlany z boku, co bardzo poprawia jego widoczność. Oprawy tych latarni wyposażone są w żarówki LED, które pozwalają uzyskać jaśniejsze światło przy mniejszym zużyciu prądu.

Takie oświetlenie pojawi się w dzielnicach: Mokotów (36 lokalizacji), Wawer (25 lokalizacji), Białołęka (17 lokalizacji), Rembertów (16 lokalizacji), Wola (15 lokalizacji), Praga-Południe (13 lokalizacji), Śródmieście (11 lokalizacji), Ursynów (10 lokalizacji), Ursus (8 lokalizacji), Włochy (9 lokalizacji), Wilanów (8 lokalizacji), Bemowo (7 lokalizacji), Ochota (6 lokalizacji), Bielany (3 lokalizacje), Targówek (3 lokalizacje), Wesoła (3 lokalizacje) i Żoliborz (2 lokalizacje). W załączniku znajdziecie dokładną listę lokalizacji doświetlanych przejść.

W tym roku planujemy również wykonać doświetlenie około 200 przejść przy pomocy istniejących latarni, na których montowane będą dodatkowe oprawy. Jest to metoda tańsza i bardziej doraźna, możliwa do zastosowania tam, gdzie istnieją latarnie ustawione bezpośrednio przy przejściu dla pieszych.

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl