Obecnie w Parku Praskim świecą mocno wyeksploatowane latarnie żelbetowe z oprawami rtęciowymi. To technologia, która jest już wycofywana z rynku. Dzięki decyzji Rady Warszawy, która przyznała nam dodatkowe środki, mogliśmy rozpocząć kompleksową przebudowę oświetlania parku.
W ramach prac w dwóch głównych alejkach parku pojawi się 25 stylizowanych latarni typu Pastorał Warszawski o wysokości 7 metrów, a w alejkach bocznych 181 latarni parkowych o wysokości 5,5 metra. Wszystkie słupy zostaną wyposażone w diodowe oprawy LED o białej barwie światła (łącznie 206 opraw) oraz czujniki ruchu. Instalacja otrzyma nowe okablowanie (6986 metrów nowego kabla) i system sterowania.
System sterujący oświetleniem parku będzie unikalny na skalę miasta. To tzw. oświetlenie nadążne, działające w oparciu o dwa stany pracy: stan czuwania, w którym oświetlenie przyciemnia się do określonej mocy oprawy (domyślnie do 60 proc., z możliwością dostosowania) oraz stan akcji, czyli rozjaśnienia do 100 proc. w chwili wykrycia pieszego.
Jak to działa? Gdy w danej alei parkowej nie ma pieszych, system przełącza się w stan czuwania, przyciemniając oprawy do określonej mocy. W przypadku wykrycia ruchu, system rozjaśni kolejno przed pieszym 2-3 oprawy, zgodnie z kierunkiem ruchu pieszego.
Potrzebę przebudowy oświetlenia parku sygnalizowali także mieszkańcy, głosując w budżecie partycypacyjnym na projekt pt. „Rozświetlamy Park Praski”. Postanowiliśmy wyjść nie tylko naprzeciw ich sugestiom, ale także mocno rozszerzyć zakres prac. Roboty wykonuje firma Jimmy. Wartość inwestycji to 3 096 327,93 zł.