Urosło? Urosło! Sprawdzamy, co u naszych zielonych inwestycji - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

08-10-2024

Urosło? Urosło! Sprawdzamy, co u naszych zielonych inwestycji

Warszawa to betonowa dżungla? Nic z tych rzeczy. Nie tak dawno wybrano Warszawskie Drzewo Roku. To dobra okazja, by przyjrzeć się posadzonej w zeszłym roku stołecznej zieleni. Ta - zwłaszcza w gorące dni - jest bezcenna, a z roku na rok tylko jej przybywa. Nowe drzewa oraz krzewy i byliny pojawiły się wzdłuż warszawskich ulic również w tym roku. I pojawi się ich jeszcze więcej.

Zieleń to ważny element nowoczesnych miast, w tym również Warszawy. Nie tylko zdobi miejskie ulice, ale także hamuje negatywne zmiany w środowisku. Zieleń zasługuje więc na to, by ją doceniać. Wyrazem  tego jest między innymi konkurs na Warszawskie Drzewo Roku. W tym roku zorganizowano go już po raz drugi. Tym razem pierwsze miejsce zajął rosnący w Ursusie przy ul. Zagłoby oliwnik wąskolistny.

– Jedno z najciekawszych drzew w Dzielnicy Ursus (osiedle Niedźwiadek). Jego płożące pnie, od lat towarzyszą dzieciom, które uczą się równowagi. Pamiętam jak z kolegami próbowaliśmy po tych wężowych konarach dostać się na pomnik Zagłoby. Nie ukrywam, że zaprowadziłem tam również moje dzieci – pisał pan Piotr Białek, który zgłosił oliwnika do konkursu na Warszawskie Drzewo Roku.

 

Należy pamiętać, że zwycięski oliwnik to jedno z co najmniej 7 mln drzew rosnących w Warszawie. Co więcej – co roku dołączają do nich kolejne. Również w ramach naszych większych i mniejszych inwestycji, których w zeszłym roku nie brakowało. Tego lata przyjrzeliśmy się posadzonej wówczas roślinności, która po mniej więcej roku pokazała w pełni swoje zielone oblicze.

Ulica Kondratowicza

Budowa metra na Targówku była niepowtarzalną okazją do zmian. Efektem jest odmieniona ul. Kondratowicza, która po zakończeniu przebudowy w 2023 roku stała się „aleją tysiąca drzew” i to dosłownie.

W ramach przebudowy wzdłuż ulicy posadzono aż 700 nowych drzew, uzupełniając i wzbogacając istniejące wcześniej szpalery. Drzewa sadziliśmy my oraz wykonawca budowy metra, a także mieszkańcy. Wśród sadzonych tam gatunków były m.in. platany, jesiony, lipy, klony. Wszystkie dołączyły do już tam rosnących 300 innych drzew. Starym i nowym drzewom towarzyszą dziesiątki tysięcy krzewów różnych gatunków – mamy tu m.in. śnieguliczkę, rokitnik, bluszcz, tawlinę – oraz bylin. Wzdłuż ulicy pojawiły się także żywopłoty oraz wysiane zostały trawniki oraz łąka kwietna.

Inwestycja na ul. Kondratowicza nie przeszła bez echa. Polskie jury wybrało ją do finału konkursu Green Cities Europe Award 2023. To ogromne wyróżnienie. Tym bardziej, że o nominację walczyło łącznie 14 projektów realizowanych w polskich miastach.

Ulica Marszałkowska i Plac Bankowy

Zielone zmiany w zeszłym roku przeszła również ul. Marszałkowska. W ramach projektu Nowe Centrum Warszawy – który zakładał budowę drogi dla rowerów i zazielenienie ulicy – między Królewską i Elektoralną oraz na nowopowstałym skwerze w okolicy ul. Elektoralnej posadziliśmy aż 63 nowe drzewa – platany, miłorzęby, wiśnie. Do tego przybyło kilkadziesiąt tysięcy krzewów, bylin i pnączy. Łączna powierzchnia nowych nasadzeń wyniosła prawie 2600 m kw. – tyle wystarczyłoby do zazielenienia „patelni” przy metrze Centrum aż trzy razy! Warto również wiedzieć, że podczas prac na ul. Marszałkowskiej nie wycięliśmy ani jednego drzewa.

Więcej zieleni pojawiło się również na pl. Bankowym. Tuż przed miejskim ratuszem – bliżej al. „Solidarności” – posadziliśmy 10 platanów oraz mieszankę ozdobnych krzewów i bylin. Nowa roślinność zastąpiła stojące tam dotychczas donice. Podobnie stało się z donicami po drugiej stronie placu – między torami tramwajowymi a buspasem. Tam usunęliśmy zbędne połacie betonu i posadziliśmy 10 dębów.

Nasadzenia kontynuujemy w tym roku. Wiosną posadziliśmy 10 kolejnych dębów przed ratuszem, tym razem jednak bliżej ul. Elektoralnej, uzupełniając szpaler. Dodatkowo obsadziliśmy je rabatą. Z kolei między dębami posadzonymi w zeszłym roku po drugiej stronie placu założyliśmy żywopłot.

Plac Trzech Krzyży

Przebudowa pl. Trzech Krzyży to kolejna inwestycja w ramach Nowego Centrum Warszawy. Zakładała m.in. poprawę bezpieczeństwa pieszych oraz remont nawierzchni. Ważną częścią były także nasadzenia nowej zieleni, której na placu przed II wojną światową nie brakowało. W ten oto sposób plac wzbogacił się o 28 nowych drzew, a całość dopełnia ponad 2700 m kw. trawników, żywopłotów i bylin.

Wśród posadzonych w zeszłym roku drzew jest 16 lip oraz 8 głogów i 4 grusze. Lipy i głogi to wysokie drzewa – podczas sadzenia miały odpowiednio minimum 50 i 30 cm w obwodzie pnia oraz ok. 6 metrów wysokości. Siedem lip utworzyło nowy szpaler tuż przed ul. Książęcą, natomiast pozostałe drzewa ozdobiły trójkątną działkę u zbiegu ulic Brackiej i Żurawiej.

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego, Podczaszyńskiego

Przebudowa dwukilometrowego ciągu ulic Rudnickiego, Perzyńskiego, Podczaszyńskiego było nie lada przedsięwzięciem. Dziś jednak mieszkańcy mają do dyspozycji odnowioną jezdnie, chodniki, drogę dla rowerów, a ich oczy cieszy nowa zieleń. W ramach inwestycji posadziliśmy 65 nowych drzew. Rosną tam teraz klony, jesiony, wiśnie, sosny. Towarzyszy im 4400 krzewów i bylin, które dodatkowo zdobią przebudowane ulice.

Przed startem inwestycji ponownie przyjrzeliśmy się i poprawiliśmy projekt zieleni z 2017 roku. Udało nam się odsunąć prace od rosnących już tam drzew i jednocześnie powiększyliśmy miejsce na ich system korzeniowy. Ponadto wygospodarowaliśmy przestrzeń pod kolejne szpalery drzew. Te pojawią się już niedługo w ramach budowy parku linearnego wzdłuż ulic Rudnickiego, Perzyńskiego, Podczaszyńskiego, która zakończy się tej jesieni.

Ulice Targowa i Zamoyskiego

Rozpłytowanie na ulicach Targowej i Zamoyskiego w okolicy ul. Skaryszewskiej nie było ogromną inwestycją. Mowa o ok. 150-metrowym odcinku po północnej stronie drogi. Jest jednak świetnym przykładem zazieleniania miasta kosztem zbędnego betonu.

W tym przypadku nowej roślinności miejsca ustąpiła część szerokiego chodnika. Mimo tego chodnik wciąż pozostaje szeroki na 3,5 metra – wystarczająco szeroki do obsługi tego ulic Targowej i Zamoyskiego. Zamiast betonowych płyt mamy tam teraz 7 grabów oraz 1000 krzewów i bylin.

Prawie 550 drzew i ponad 100 tys. krzewów i bylin

Część ze wspomnianych inwestycji rozpoczęliśmy jeszcze w 2022 roku i podane przy nich są łączne liczby nasadzeń. Ogółem w 2023 roku posadziliśmy 541 nowych drzew oraz ponad 100 tys. krzewów i bylin. Oczywiście to nie są nasze wszystkie zielone inwestycje z ubiegłego roku. Mniejsze i większe nasadzenia prowadziliśmy również w wielu innych miejscach w całej Warszawie.

Pracowaliśmy jeszcze m.in. na ul. Marymonckiej, gdzie posadziliśmy 30 drzew. Nowe nasadzenia pojawiły się także przy budowie rond na ul. Kadetów. Dokładnie 11 drzew i 23 tys. krzewów i bylin. Dwa nowe drzewa rosną także przy ul. Modlińskiej. Ponadto w al. Jana Pawła II posadziliśmy 1,9 tys. krzewów i bylin, a przy ul. Rosoła 120 krzewów. Cała ta zieleń upiększa dziś stolicę, a w tym roku dołączają do niej kolejne nasadzenia.

Dla roślin najlepszą porą na nasadzenia jest wiosna lub jesień. Sadzenie ich po sezonie wegetacyjnym zmniejsza ryzyko, że roślina się nie przyjmie. Wiosna już w tym roku za nami, ale jesień dopiero się zaczęła. My z kolei rozpoczęliśmy nasadzenia kilkuset drzew wzdłuż przebudowywanej ul. Jana Kazimierza. Wśród nich znajdą się platany klonolistne, lipy drobnolistne czy klony pospolite.

 

W tym roku planujemy także rozpłytowanie przy ul. Świętojerskiej w ramach budowy drogi dla rowerów wzdłuż ul. Andersa. Ponadto ogłosiliśmy właśnie przetarg na wcześniej zapowiadane, ale także nowe nasadzenia. W przygotowanym latem pasie rozdzielającym jezdnie na pl. Bankowym pojawi się 8 drzew. Posadzimy je również na ul. Koszykowej, wieńcząc tegoroczne rozpłytowanie. Podobnie będzie na ul. Odyńca. Poza tym planujemy nasadzenia w rejonie powstającego przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Karowej i Wisłostrady, która uzupełni zachodzące tam zmiany.

Warto wiedzieć, że nie tylko my zazieleniamy Warszawę. W zeszłym roku w Warszawie jednostki miejskie posadziły blisko 7 tys. drzew. Były to nasadzenia nowe i zastępcze. To przede wszystkim zasługa Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, który tej jesieni planuje posadzić ponad 2 tys. drzew oraz ponad 100 tys. bylin i 80 tys. krzewów. Nowa zieleń na stołecznych ulicach pojawia się także w ramach inwestycji Tramwajów Warszawskich czy Metra Warszawskiego. Również i deweloperzy przy okazji swoich inwestycji sadzą nowe rośliny.

Powered by Projectic.pl