16-04-2018

Usuwamy graffiti, dbamy o czystość obiektów drogowych

Wiosna to początek kolejnego sezonu prac na drogach. To nie tylko remonty dróg, chodników i mostów, ale też dbanie o czystość tzw. drogowych obiektów inżynierskich i ekranów akustycznych. Poszukujemy wykonawcy, który będzie prowadził takie prace do grudnia 2019 roku. W sumie to blisko 400 obiektów w całym mieście i prawie pół miliona metrów kwadratowych ekranów.

Usuwamy graffiti, dbamy o czystość obiektów drogowych

Nasze służby na bieżąco kontrolują obiekty będące w zarządzie ZDM. Dbamy o ich stan i usuwamy graffiti. Szczególną uwagę zwracamy na wszelkie napisy o charakterze faszystowskim, rasistowskim lub w inny sposób nawołujące do przemocy.

Przetarg, który właśnie ogłosiliśmy, obejmuje zarówno czyszczenie gzymsów i balustrad obiektów zlokalizowanych na drogach krajowych, wojewódzkich i powiatowych, jak i mycie ekranów akustycznych. Co ważne, prace będą polegały nie tylko na bieżącym czyszczeniu, ale też na usuwaniu graffiti i plakatów oraz zabezpieczaniu obiektów specjalnymi preparatami antygraffiti. Czyszczenie będzie prowadzone przy zastosowaniu środków chemicznych obojętnych dla gleby, traw i roślin nie powodujących szkód w zieleńcu w obrębie czyszczonych obiektów.

W sumie na liście prac są 394 obiekty inżynierskie – estakady, kładki, mosty, przejścia podziemne, tunele, wiadukty – oraz 463 tys. m kw. ekranów akustycznych. Na dokumenty w przetargu czekamy do 28 maja.

W 2017 roku umyliśmy blisko 53 000 m2 gzymsów obiektów mostowych, 60 000 m2 balustrad i prawie 800 000 m2 ekranów akustycznych. Usunęliśmy też 30 000 m2 graffiti z ekranów akustycznych i pozostałych obiektów mostowych. Ponad 28 000 m2 powierzchni zabezpieczyliśmy powłoką antygraffiti, dzięki czemu będzie je łatwiej czyścić w przypadku wandalizmu.

Przypominamy, że od 2009 roku, Zarząd Dróg Miejskich udostępnia swoje obiekty pod tak zwane "Free graffiti". Ich listę można znaleźć na naszej stronie: https://zdm.waw.pl/miejski-system-informacji/free-graffiti. Wszystkie miejsca w których można malować są oznaczone specjalną żółtą tabliczką z niebieskim sprayem w tle. Zapraszamy do legalnego malowania, a  tam gdzie jest to niedozwolone pozostawmy obiekty w czystości. Dzięki temu będą one wyglądały estetycznie i nie będzie potrzeby wydawania pieniędzy na czyszczenie obiektów.

WIĘCEJ INFORMACJI O PRZETARGU

Powered by Projectic.pl