„W drodze na Plac”. Co kryło się pod placem Defilad? - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

20-05-2024

„W drodze na Plac”. Co kryło się pod placem Defilad?

Plac Defilad każdy widział. Ale czy ktoś widział, co kryło się pod nim? My już tak, a w Noc Muzeów będą mogli wszyscy chętni. Wystarczy przyjść na pl. Defilad i obejrzeć wystawę „W drodze na Plac”. Wspólnie przyjrzymy się odkrytym podczas przebudowy placu znaleziskom. Ekspozycja została zainaugurowana 18 maja i będzie dostępna do 9 czerwca.

Przed II wojną światową teren zajmowany dziś przez plac Defilad wyglądał zupełnie inaczej. Zamiast niego przebiegały tamtędy ulice Złota, Zielna, Wielka. Wzdłuż nich znajdowało się wiele kamienic, w których piwnicach mieszkańcy i właściciele znajdujących się na parterach sklepów przechowywali najróżniejsze rzeczy. Skąd to wiemy? Między innymi z książek i zdjęć. Ale nie tylko.

„W drodze na Plac”

Podczas budowy placu Centralnego na placu Defilad odkryliśmy piwnice stojących tam niegdyś kamienic. W piwnicach tych z kolei znaleźliśmy prawdziwe skarby. Na przykład kilkanaście monet należących do nieznanego kolekcjonera, w tym srebrną monetę wybitą w Imperium Osmańskim w 1904 roku. Były też opakowania po perfumach, kosmetykach i lekach znalezione w piwnicach kamienicy przy ul. Złotej 20. Natrafiliśmy też na kolekcję guzików i szklanych pierścieni. 

My już to wszystko – i więcej – widzieliśmy w trakcie badań archeologicznych. Teraz pora, by zobaczyli to wszyscy chętni. A okazja ku temu już od soboty 18 maja. W Noc Muzeów zaprosiliśmy na plac Defilad, gdzie razem z Domem Spotkań z Historią i Barem Studio oraz Pałacem Kultury i Nauki oraz Teatrem Dramatycznym przygotowaliśmy wystawę  pod tytułem„W drodze na Plac”.

Podczas Nocy Muzeów można było nie tylko przyjrzeć się wspomnianym znaleziskom – dowodom na życie, jakim tętniło centrum stolicy przed wojną. Można było o nich także posłuchać. Opowiedział o nich varsavianista Ryszard Mączewski.

Widzimy się o 18:00 przed Teatrem Dramatycznym

Wystawę otworzyliśmy w sobotę 18 maja o godzinie 18:00 w pawilonie wystawowym przed Teatrem Dramatycznym. Następnie o 18:30 przeszliśmy spacerem pod Teatr Studio, gdzie spotkaliśmy się z jej twórcami. Natomiast o 19:00 pod Barem Studio wznieślimy wspólny toast za miasto i miejskie place. Dziękujemy Wam za udział!

Wystawa „W drodze na Plac” będzie czynna do 9 czerwca. W międzyczasie Bar Studio zaplanował ciekawe wydarzenia związane z budową placu Centralnego. Aby żadnego nie przegapić, warto śledzić Facebooka Baru Studio.

Aktualizacja

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany 17 maja. Następnie został zaktualizowany o nowe informacje i zdjęcia 20 maja, czyli już po Nocy Muzeów 2024.

Budujemy plac Centralny

Budowa placu Centralnego cały czas postępuje. Po jej zakończeniu mieszkańcy zyskają nowe miejsce codziennych spotkań i odpoczynku. Nie zabraknie także wydarzeń kulturalnych. To wszystko w otoczeniu zieleni i z historycznym akcentem – posadzka będzie odwzorowywała przebieg przedwojennych ulic.

Czy wiesz, że…

Plac Centralny to element projektu Nowego Centrum Warszawy. Aktualne informacje z terenu budowy znajdziecie na stronie internetowej PlacCentralny.waw.pl.

Powered by Projectic.pl