Warszawa – stolica i największe miasto Polski. Na co dzień mieszka tu ok. 2 mln ludzi. W wakacje jednak nieco pustoszeje. Na ulicach nie ma tylu samochodów, w autobusach, tramwajach, metrze tylu pasażerów. Wtedy ofensywę rozpoczynamy my – Zarząd Dróg Miejskich.
Nie ma lepszego czasu niż połowa wakacji na realizowanie prac czy wprowadzanie dużych zmian. Wiemy jednak, że remontów nie da się przeprowadzić bez utrudnień – za co przepraszamy mieszkanki i mieszkańców Warszawy – mówi Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.
To już zrobiliśmy…
W te wakacje przeprowadziliśmy już wiele prac związanych z utrzymaniem i przebudową dróg. Wśród nich nie zabrakło oczywiście frezowań. To najszybsza metoda na poprawę stanu nawierzchni jezdni. Nowy asfalt pojawił się m.in. na ul. Ordona (odcinek między ulicami Wolską a Kasprzaka – wraz z remontem chodnika), ul. Marszałkowskiej i pl. Bankowym (jezdnia zachodnia na odcinku od ul. Królewskiej do al. „Solidarności) czy pl. Na Rozdrożu i wielu innych.
Drogi to jednak nie tylko jezdnie, ale również chodniki, drogi dla rowerów, zieleń. Na ul. Koszykowej rozkuliśmy więc zbędny beton, a w jego miejscu pojawiła się nowa roślinność. Zakończyliśmy także prace nad budową parku linearnego wzdłuż przebudowanych w zeszłym roku ulic Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego. Wybudowaliśmy też brakujący odcinek trasy rowerowej wzdłuż ul. Warszawskiej w Ursusie.
Ważne również, aby korzystając z dróg, czuć się na nich bezpiecznie. Dlatego na ul. Rembielińskiej zainstalowana została nowa sygnalizacja świetlna. W wakacje kontynuujemy również prace nad wymianą opraw oświetleniowych. Od drugiej połowy czerwca na stołecznych ulicach pojawiło się ponad 4 tys. nowych ledowych opraw SAVA.
… nad tym pracujemy…
Za nami jednak dopiero połowa wakacji. Drugą jednak także zamierzamy dobrze wykorzystać. Już teraz trwają prace nad wymianą dylatacji na wiadukcie mostu Poniatowskiego oraz na moście Gdańskim. Prace trwają także na ulicach Broniewskiego, Odyńca i Zamoyskiego, gdzie niedługo pojawi się nowa nawierzchnia jezdni. Ruszają także budowy nowych rond – na skrzyżowaniu ulic Krasińskiego i Przasnyskiej oraz Augustówka i Zawodzie. Natomiast na ul. Świerszcza – nowego chodnika.
Nie samym jednak asfaltem i betonem – jak już zostało powiedziane – miasto żyje. Dlatego pracujemy także nad kolejnymi rozpłytowaniami – na skrzyżowaniu ul. Mazowieckiej z ul. Kredytową i ul. Traugutta, w al. „Solidarności” na tyłach Muzeum Niepodległości, ul. Saskiej między ulicami Brazylijską a Zwycięzców. Z kolei do wspomnianych świateł na ul. Rembielińskiej już za chwilę dołączą te na ul. Maczka w rejonie ul. Niedzielskiego „Żywiciela” oraz na skrzyżowaniu ulic Branickiego i Sarmackiej.
Wakacyjnej przerwy nie mają także inwestycje w ramach Nowego Centrum Warszawy. Trwa przemiana części pl. Defilad w pl. Centralny. Toczą się prace na ul. Mazowieckiej, która po przebudowie będzie dwukierunkowa. Podobnie na skrzyżowaniu Wisłostrady z ul. Karową, gdzie powstaje nowe przejście dla pieszych łączące ulicę z mostem pieszo-rowerowym.
… a to jeszcze zrobimy
Wiele prac zakończonych, wiele prac w toku. Wciąż jednak pozostaje dużo czasu, by w te wakacje rozpocząć kolejne inwestycje. Zaplanowane zostały już m.in. kolejne etapy frezowania ul. Czerniakowskiej. Twa przebudowa Krakowskiego Przedmieścia i rozpłytowania – na ul. Filtrowej i pl. Wilsona. Lada dzień ruszą też prace nad dwoma dużymi projektami. Jednym z nich jest przebudowa kwartału Złota/Zgoda.
16 sierpnia planujemy wprowadzić wykonawcę na przebudowę kwartału Złota/Zgoda. Zacznie od prac rozbiórkowych, koncentrując się najpierw na ul. Złotej. Ulica Zgoda będzie nadal przejezdna w związku z koniecznością dokończenia przebudowy ul. Chmielnej – mówi Łukasz Puchalski.
Początek prac w tym miejscu Śródmieścia będzie się wiązał z kilkoma zmianami w okolicy, np. zakazem parkowania. Nie będzie on jednak dotyczył mieszkańców posiadających abonament Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Dla nich pozostawiliśmy odpowiednią liczbę miejsc postojowych.
Pozostając w temacie SPPN, to właśnie jego rozszerzenia dotyczy drugi duży projekt. Chodzi o wprowadzenie strefy na Kamionku i Saskiej Kępie. Prace rozpoczną się w połowie sierpnia, a sama strefa wystartuje 2 listopada. Wnioski o abonament będzie można składać na miesiąc przed włączeniem strefy.
Na Kamionku i Saskiej Kępie jako pierwszych pojawią się nowe parkomaty. Nowe urządzenia to także nowe funkcje. Wśród nich m.in. czytnik kodów QR, obsługa NFC, możliwość przedłużenia czasu parkowania czy obsługa BLIK. Łącznie wymienionych zostanie 1900 nowych urządzeń w całej SPPN. Mamy również opcję dokupienia dodatkowych parkomatów w razie rozszerzenia strefy o nowe obszary, np. zaplanowaną część Mokotowa.
Inwestycje drogowe wakacje - 07.08.2024