Warszawa w lepszym świetle. Prezydent Trzaskowski podpisał umowę na oprawy - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Warszawa 19115 Miejskie Centrum Kontaktu

Wyszukiwarka

Menu główne

13-01-2021

Warszawa w lepszym świetle. Prezydent Trzaskowski podpisał umowę na oprawy

Prezydent Rafał Trzaskowski podpisał umowę na wymianę ok. 40 tys. opraw oświetleniowych w całej Warszawie. Dzięki nowym oprawom LED stolica będzie bezpieczniejsza, a w czasach stale rosnących cen prądu pozwoli to na ogromne oszczędności. Wydatek zwróci się w dwa lata tylko dzięki niższym rachunkom za światło.

Oświetlona ulica Bonifraterska.

– Podpisywana dzisiaj umowa to dla Warszawy ogromne korzyści, zarówno finansowe, jak i te związane z ochroną środowiska. Rząd PiS odwrócił się kompletnie plecami od najważniejszych wyzwań dotyczących walki z ociepleniem klimatycznym. Dodatkowo wciąż niepewna jest sytuacja na rynku energii – ceny wzrastają, a zapowiedzi rządu o stabilizacji nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Dostawą i wymianą opraw zajmie się firma LUG Light Factory z Zielonej Góry. Prace będą toczyć się w tym i następnym roku, a wartość umowy wyniesie co najmniej 32 mln zł.

W latach 2021-22 firma wymieni oprawy oświetleniowe we wszystkich dzielnicach Warszawy. Chodzi o całe urządzenia – źródło światła i obudowę – zamontowane na szczycie słupa latarni. Lampy sodowe zostaną zastąpione oświetleniem LED. Do tej pory podobnych wymian było dużo, ale na niewielką skalę – doświetlaliśmy przejścia dla pieszych lub wymienialiśmy oświetlenie na jednej ulicy. Zmiany dotyczyły jednorazowo kilkunastu, najwyżej kilkudziesięciu lamp.

Korzyści wynikające z wymiany opraw niedawno opisaliśmy w jednym z naszych komunikatów.

– Realizujemy wiele projektów infrastrukturalnych w Polsce, ale też w pozostałej części Europy, w Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Jednak kontrakt na wymianę blisko 40 tys. opraw w Warszawie jest dla nas strategiczny zarówno z punktu widzenia jego wartości, jak również prestiżu. W przetargu wzięło udział 6 oferentów, w tym dwóch największych światowych graczy, z którymi konkurujemy o wiele projektów. Wygrana cieszy tym bardziej, że to LUG z w pełni polskim kapitałem oświetli stolicę naszego kraju – podkreślił Ryszard Wtorkowski, prezes LUG Light Factory.

 

Po raz kolejny Warszawa jest na czele, jeśli chodzi o poprawę jakości życia w mieście z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii – nie gadżetów, ale elementów Smart City, z których mieszkańcy skorzystają w praktyce. Po raz kolejny też stolica korzysta z innowacji stworzonych w Polsce. Warto przypomnieć, że jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów zdalnej kontroli strefy płatnego parkowania, funkcjonujący w Warszawie od roku, jest dziełem lokalnej firmy Smart Factor.

– To nasza odpowiedź na wciąż zmieniające się ceny prądu. Dlatego też postanowiliśmy inwestować w energooszczędne rozwiązania. To nie tylko nowe oprawy oświetleniowe, ale też zakup nowoczesnych składów dla metra, tramwajów i SKM czy opracowywanie specjalistycznych rozwiązań, które pozwalają zaoszczędzić energię – tłumaczył prezydent Trzaskowski.

W całej Warszawie latarni jest w sumie ok. sto tysięcy. Zarząd Dróg Miejskich odpowiada za mniej więcej połowę z nich (pozostałe należą do dzielnic i oświetlają mniejsze uliczki). Zmiany dotyczą wszystkich latarni w naszej gestii, które jeszcze nie zostały zmienione.

Pełną informację prasową można przeczytać na stronach urzędu miasta.

Powered by Projectic.pl