Ten rok stoi m.in. pod znakiem przywracania chodnika pieszym i zazieleniania tych miejsc, w których beton lub kostka nie są niezbędne. Takie zmiany kończymy wprowadzać na ul. Wybrzeże Kościuszkowskie od Tamki do Jaracza. To lokalna ulica, służąca także jako dojazd do m.in. Akademii Sztuk Pięknych czy pobliskiego Teatru Ateneum.
Zieleń oddziela pieszych od samochodów
Właśnie skończyliśmy obsadzać roślinami wszystkie utworzone po południowej stronie ulicy zieleńce. Pojawiły się w nich takie byliny jak m.in. rudbekia błyskotliwa, liliowiec „Black Prince”, ostnica trzcinowata, szachownica perska i tulipany. Obecnie powierzchnie pod zieleń kończymy wykładać korą ogrodową. W sumie na odnawianym fragmencie Wybrzeża Kościuszkowskiego powstały 482 m kw. nowych terenów zielonych.
Zieleńce zaprojektowaliśmy tak, że oddzielają pieszych od zaparkowanych samochodów. Wymiana chodnika, która dobiega końca (ostatnie związane z tym prace prowadzimy w narożniku naprzeciwko budynku teatru), oznaczała udostępnienie trotuaru tylko przechodniom.
Parkowanie pozostało skośne, ale wysunęliśmy je nieco w stronę osi jezdni. Liczbę miejsc postojowych pozostawiliśmy bez zmian. Kierowcy i tak mają powody do zadowolenia – na początku roku zyskali dodatkowo 30 miejsc od strony parku. Wcześniej parkowanie równoległe było tam nielegalne. Ponieważ nie chcieliśmy powodować utrudnień, obszar placu postojowego do czasu robót remontowych pozostawiliśmy bez poprawy estetyki. Niebawem to się zmieni – ostatnim etapem prac będzie odpowiednie wyznaczenie martwych stref m.in. przed skrętem w ul. Jaracza.
Ul. Wybrzeże Kościuszkowskie tylko na krótkim fragmencie od skrzyżowania z ul. Tamka do pierwszego wjazdu w bramę po stronie zachodniej jest dwukierunkowa. Na pozostałym odcinku ruch będzie odbywał się tylko w kierunku ul. Jaracza.
Upiększamy kolejne miejsca
Nowa zieleń pojawiła się w tym roku m.in. na ul. Ludnej i al. Jana Pawła II. W ostatnich dniach roślinami upiększyliśmy teren po dawnej stacji benzynowej u zbiegu ulic Nowy Zjazd i Wybrzeże Kościuszkowskie, a nieco wcześniej północno-zachodni narożnik skrzyżowania ulic Modlińskiej i Płużnickiej. Wcześniej zazieleniliśmy też takie ulice jak Lindleya, Górczewską czy też „obwodnicę” Targówka (ciąg ulic Gorzykowska-Handlowa-Ossowskiego). Obecnie kończy się nasadzanie krzewów i bylin na ulicach Francuskiej i Saskiej.
Zmiany związane z tworzeniem nowych „zielonych” miejsc na ulicach nie są trudne do przeprowadzenia. Jednak zanim zostaną wykonane, często poprzedzane są koordynacją projektową z innymi miejskimi służbami, aby nie wejść im w szkodę. Niekiedy wymagają też akceptacji zmian w organizacji ruchu, aby rozwiązanie było bezpieczne, z kolei w miejscach ważnych historycznie potrzebna jest do tego zgoda konserwatora zabytków.